Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Před deseti lety zemřel herec Josef Vinklář. Jaký byl život inspektora Boušeho?

„Byla řada případů, kdy jsem hrál komické role a musím říct, že jsem to měl strašně rád, je to nejtěžší a dělá to největší potěšení lidem.“ Známý český herec Josef Vinklář nás opustil přesně před deseti lety. Pojďme si zavzpomínat a připomenout život tohoto velkého herce.

Bravurní herec Josef Vinklář se narodil 10. listopadu 1930 v malé obci Podůlší na Královéhradecku. Absolvoval měšťanskou školu a následně nastoupil do jednoletého učebního kursu. Ve stejném roce (1945) už začal hrát v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Později nastoupil jako host v Divadle Satiry.

V roce 1946 byl angažován Janem Werichem do Divadla Voskovce a Wericha a poté v letech 1948–1950 působil v pardubickém Východočeském divadle.

Zahrál celou řadu dramatických rolí v pražském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého. V roce 1983 se stal plnohodnotným členem činohry Národního divadla, kde do té doby občas hostoval.

Josefa Vinkláře známe z několika desítek filmových a divadelních rolí. Jeho nejznámější rolí byl inspektor Bouše v seriálech Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského. Zahrál také pana doktora Cvacha v seriálu Nemocnice na kraji města.

Za svůj život byl Josef Vinklář dvakrát ženatý. Poprvé s herečkou Janou Ďítětovou, se kterou měl syna Jakuba. Druhou manželkou mu byla Ivanka Devátá, se kterou měl syna Adama. V roce 2000 získal cenu Františka Filipovského za celoživotní dílo v oblasti dabingu.

Vydal také vlastní autobiografii s názvem Pokus o kus pravdy.

Vinklář zemřel po dlouhém boji s rakovinou plic v Praze v roce 2007.

Související články

Další články