Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Před Černým a spol. řádili vrazi i na Seči: Oběť přivázali k traverze a utopili

Před Ludvíkem Černým tu byly sečské vraždy: Oběť přivázali k traverze a živou hodili do vody
Zdroj: Se svolením ČT/Profimedia
Devadesátky

Orlická přehrada není jediná, ve které se v 90. letech zbavovali vrazi těl svých obětí. Ještě několik let předtím, než se v médiích začal řešit orlický gang kolem Ludvíka Černého, Českem otřásla jiná zpráva. V Sečské přehradě policisté v roce 1992 krátce po sobě objevili dvě mrtvoly. Jedna byla zastřelena, druhá přivázaná k traverze, kterou někdo shodil z hráze, jak osvětlil soudce Miroslav Veselský pro iDnes. Šlo o vůbec první objasněnou vraždu podnikatele na území Česka od revoluce.

Již dávno zapomenutý příběh začal 27. listopadu 1992, kdy skupinka rybářů vytáhla ze Sečské přehrady bezvládné tělo muže. Na první pohled bylo jasné, že zemřel násilnou smrtí, protože měl na těle dvě střelné rány. Přivolaná policie následně zjistila, že šlo výstřely z upilované brokovnice. Začalo tak pátrání po zbrani. Protože přes hráz Seče vede silnice, kriminalisté předpokládali, že bylo tělo svrženo právě z tohoto místa.

Do akce se tak vydali potápěči, kteří na dně pátrali po smrtící zbrani. To, co ale našli, by je nejspíš nenapadlo ani ve snu. Místo brokovnice totiž na temném dně nahmatali traverzu, k níž bylo připevněno další lidské tělo. Po vytažení na břeh kriminalisté s pomocí koronera zjistili, že neznámý muž je po smrti přibližně jen pouhý jeden týden. Okamžitě se rozjelo vyšetřování dvojnásobné vraždy. Policisté pracovali s verzí, že obě oběti spolu souvisí. Jak se ale později ukázalo, vůbec tomu tak nebylo.

Traverza na míru

Prvním zavražděným byl jistý Stanislav Novotný a nešlo o žádné vyřizování účtů mezi podnikateli. Důvod byl úplně jiný, za vraždou totiž stála manželka oběti. „Šlo o milostný trojúhelník. Vraždil její milenec a jeho kamarád, který mu půjčil upravenou střelnou zbraň, luparu. Společně ho pak v noci převezli na Seč. Aniž by je napadlo tělo jakkoli zatížit, hodili ho do vody. Druhý den však vyplavalo na hladinu," vzpomínal pro portál iDnes.cz soudce Miroslav Veselský, který se vraždami na začátku devadesátých let zabýval.

Že se v přehradě našlo i druhé tělo, bylo velkou náhodou a dost možná by se na vraždu nikdy nepřišlo, nebýt mrtvoly Novotného. Policie zjistila, že muž připevněný na traverze byl podnikatel Pavel Severa. Kriminalisté brzy zjistili, že nešlo o žádného andílka. Severa měl na triku řadu vykrádaček, například odcizil cigarety za milion korun. Navíc dlužil řadě lidí, což ho ve finále stálo život.

Jistý Ladislav Hruša se dohodl s podnikateli z družstva Commercium Václavem Veselým, Martinem Kalou a Liborem Doležalíkem, kterým Severa dlužil v řádu stovek tisíc korun, že mu dají za vyučenou. Hruša si u známého zámečníka nechal vyrobit speciální traverzu s úchyty, která měla posloužit k připoutání Severy. Onen muž, který za výtvorem stál, později policii řekl, že mu zadavatel nikdy neřekl, k čemu bude traverza sloužit.

Prý spadl do vody sám

Skupina podnikatelů následně vylákala Severu na odlehlé parkoviště u Seče, kde ho napadla a surově zmlátila. Pak ho přivázali pomocí kabelů k traverze. S tím si dali velmi záležet. Muž byl obtočen elektrickým kabelem, ale také autolanem, drátem, páskem z vlastních kalhot a obinadlem. Celková délka vázacího materiálu měřila 23,04 metru.

Tento "balíček" potom svrhli vrazi z hráze do přehrady. "Byl hodně zmlácený, ale při vědomí. Musel prožívat trýznivá psychická muka, jejichž rozměry si lze jen těžko představit," řekl pro iDnes Veselský. Podle něj se vrazi nikdy nepřiznali, podle jejich tvrzení Severa do přehrady spadl sám, když ho s traverzou opřeli o zábradlí. Údajně se jim začal vzpínat a při jednom z cuknutí přepadl přes hrazení. Popírání činu jim nakonec přitížilo.

Čtveřice násilníků dostala od Vrchního soudu v Praze v roce 1996 výjimečné tresty. Hruša putoval za mříže na 19 let, Veselý na 21, Doležalík a Kala pak shodně na dvacet. Trestu se nevyhnula ani manželka Hruši, která nalákala Severu na parkoviště a podílela se tak na jeho únosu. V roce 2007 už byli všichni propuštěni a dnes žijí na svobodě. Že se na jejich čin už zapomnělo, za to dost možná vděčí orlickému gangu, který vraždy svých obětí dotáhl k dokonalosti a bestiálnost Ludvíka Černého doslova zaplnila všechna média v té době.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy