Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Před 9 lety zemřela Elizabeth Taylor: Obcházela zákon, aby zachránila svět před AIDS

Zdroj: elizabethtayloraidsfoundation.org
+ Dalších 6 fotografií
VÝROČÍ
Elizabeth Taylor byla nezapomenutelná. Nejvíc se ale asi vryla do paměti těm, kterým zachránila život. Její blízká přítelkyně, americká herečka a modelka Kathy Ireland, totiž prohlásila, že slavná herečka provozovala v podstatě ilegální tajnou podzemní síť, aby pacientům s virem HIV a trpícím nemocí AIDS mohly být poskytnuty experimentální léky.

V roce 2015 v rámci Světového dne AIDS promluvila americká modelka a herečka Kathy Ireland o bohulibých aktivitách Elizabeth Taylor, která zemřela v roce 2011. Prozradila mimo jiné i to, že kromě preventivních a vzdělávacích programů a boje proti stigmatizaci nemoci se slavná herečka zapojila do boje s AIDS sice nezákonnou cestou, ale zachraňovala tak životy.

Vyhrožovali jí smrtí, ale odvaha byla její druhé jméno

"Její obchodní spolupracovníci ji od toho zrazovali, dokonce jí bylo vyhrožováno smrtí a někteří přátelé jí pokládali telefon, když je prosila o pomoc, ale ona nepolevila. Jedna z věcí, kterou jsem na Elizabeth milovala, byla její odvaha," prohlásila Kathy Ireland. Elizabeth Taylor se prý nikdy nebála, že ji chytí. "Šla by za to do vězení. Ale Elizabeth a strach nepatří do stejné věty," dodala.

Jedna z nejslavnějších hereckých ikon podle tvrzení Kathy Ireland prodala vlastní šperky, aby mohla tajnou operaci financovat. Velká bojovnice proti AIDS spoluzaložila v roce 1985 Americkou nadaci pro výzkum AIDS (amfAR, The Foundation for AIDS Research) a v roce 1991 pak Elizabeth Taylor AIDS Foundation

Zemřel jí přítel a osobní sekretářka spáchala sebevraždu kvůli AIDS

K boji proti AIDS se údajně připojila poté, co její dlouholetý přítel herec Rock Hudson oznámil, že na nemoc umírá, následně se její osobní sekretářka v roce 1991 zabila poté, co zjistila, že je HIV pozitivní, a později onemocněla její bývalá tchyně.

Jedna z největších hvězd stříbrného plátna, dvojnásobná držitelka Oscara a sexsymbol své doby byla osmkrát vdaná za sedm mužů. Dvakrát si vzala herce Richarda Burtona. Byla velkou přítelkyní zpěváka Michaela Jacksona Po mnoha letech zdravotních potíží zemřela na srdeční selhání v roce 2011 ve věku 79 let.

Související články

Další články