Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Před 80 lety začala 2. světová válka: 20 nezvyklých snímků z období plného strachu

Zdroj: nuffy.net
+ Dalších 16 fotografií
galerie
Dnes je tomu přesně 80 let od chvíle, kdy započala 2. světová válka. Dosud největší a nejvíc zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva odstartovalo 1. září 1939, když nacistické Německo napadlo Polsko. Konflikt trval 6 let a vyžádal si více než 60 milionů obětí. Hrůzu, jakou lidé tehdy prožívali, si dnes neumí nikdo představit. I tenkrát se však lidé potřebovali bavit a vojáci si své chvíle legrace zdokumentovali.

Druhá světová válka začala 1. září 1939 německým a slovenským útokem proti Polsku. Již v předchozích dnech provedli Němci několik fingovaných provokací, jako bylo přepadení vysílačky v Gliwicích příslušníky abwehru v polských uniformách, které měly ospravedlnit jejich invazi. Krátce poté vyhlásily Francie, Velká Británie a státy Commonwealthu Německu válku. Konfliktu se zúčastnila většina států světa.

Hrůzy, jaké se během 2. světové války odehrávaly, je třeba si zapamatovat, byť dnes už jen málokdo o nich může mluvit s vědomím, že je prožil. Zábava tehdy byla nedostatkovým zbožím a lidé žili ve strachu. Vojáci, kteří se denně obávali o své životy, si chtěli své dny zpestřit. Tu trochu legrace, kterou během války zažili, zdokumentovali. Díky tomu se můžete v galerii podívat na snímky, které vám období plné strachu ukáží z jiného úhlu pohledu.

Konec 2. světové války je oficiálně uváděn 2. září 1945, tedy přesně den a 6 let poté, co konflikt vypukl. Z 60 milionů obětí šlo o 20 milionů zemřelých vojáků a 40 milionů civilistů. Odhaduje se, že v nacistických koncentračních táborech zahynulo asi 12 milionů civilistů.

Související články

Další články