Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Před 77 lety parašutisté udeřili na Heydricha: 20+ fotek z míst, kde začala smrt tyrana!

Zdroj: eXtra.cz, německý archiv
+ Dalších 33 fotografií
Výročí atentátu
Přesně 77 let v pondělí uplynulo od atentátu na Reinharda Heydricha. Na zastupujícího říšského protektora, třetího nejvyššího představitele nacistického Německa, zaútočili vojáci Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Operace Anthropoid byla největším úspěchem československého odboje, dodnes jde o celoevropsky unikátní akci.

Po měsících tvrdého výcviku pronikli vojáci Jozef Gabčík a Jan Kubiš do nacisty ovládaného Protektorátu Čechy a Morava. Úkol byl jasný - zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který do země přinesl teror a ještě větší strach.

Na přípravě atentátu se podílely desítky lidí z československého odboje. Jejich úsilí směřovalo k datu 27. května 1942, které se navždy zapsalo do světových dějin.

Pro útok na Heydrichův automobil vojáci zvolili zatáčku u Vychovatelny v pražské Libni. Vůz s protektorem tam totiž musel zpomalit, pro parašutisty tak šlo o výhodné místo.

V odpoledních hodinách už byli všichni na značkách a auto s Heydrichem se blížilo. Jenomže Gabčíkovi se před vozem zasekl samopal, akci tak musel zásahem granátu dokončit Kubiš. Oba z místa utekli a ukryli se v kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Nacisté je ale našli a strhla se několikahodinová přestřelka. Gabčík se zastřelil, Kubiš upadl po výbuchu granátu do bezvědomí. Na následky vykrvácení zemřel v lazaretu jednotek SS v Podolí.

Reinhard Heydrich po útoku z 27. května skončil v nemocnici. Týden nato podlehl infekci z utrpěných zranění. V okupované zemi nastalo ještě větší peklo. Probíhaly popravy těch, kteří parašutistům pomáhali. Nacisté se pomstili rovněž vyhlazením Lidic a Ležáků.

Šlo však o jeden z nejdůležitějších mezníků druhé světové války. Operaci Anthropoid v místech atentátu připomíná památník. Okolí se za 77 let zásadně proměnilo, ale historickou paměť z něj nic vymazat nemůže.

Podívejte se do galerie, jak místo atentátu vypadá dnes!

Související články

Další články