Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Mezinárodní den obětí holokaustu: 12 srdcervoucích portrétů přeživších

Laszlo Bernath (87), tehdy patnáctiletý přežil díky otci, který lhal o jeho věku. Všichni ostatní rodinní členové z fotografie už takové štěstí neměli...
Zdroj: reuters.org
+ Dalších 8 fotografií
Galerie
Dnes si lidé připomínají Mezinárodní den obětí holokaustu. Uběhlo 76 let ode dne, kdy jednotky Rudé armády dorazily do koncentračního tábora v Osvětimi. Osvobodily sedm tisíc vězňů, kteří v továrně na smrt zůstali i po úprku nacistů. Někteří z přeživších si nechali nafotit dojemné portréty.

27. ledna 1945 dorazily do koncentračního tábora v Osvětimi jednotky Rudé armády a osvobodily kolem sedmi tisíc vězňů, kteří na místě zůstávali i po odchodu příslušníků SS. Historická událost, při níž za druhé světové války v Osvětimi vyhaslo více jak milion lidských životů, se odehrála před 76 lety.

Nedá se ovšem říct, že se z ní lidstvo za ty roky poučilo. Podobné věci se v různých koutech světa bohužel stále dějí a my víceméně jenom mlčky přihlížíme.

Už dřív dala zpravodajská agentura Reuters dohromady kolekci portrétů několika přeživších. Někteří z nich se nechali vyfotit také se snímky svých příbuzných, kteří už neměli to štěstí a tábor nepřežili.

Podívejte se na ně v galerii...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy