Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Před 7 lety odešla Jiřina Jirásková (†81): Věděla, že se blíží konec, uvažovala o sebevraždě

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
VZPOMÍNKA
Jedna z nejlepších českých hereček posledního století Jiřina Jirásková (†81) zemřela přesně před sedmi lety. Do poslední chvíle kouřila a pila slabý alkohol. Užívala si, protože věděla, že její odchod je neodvratný.

Celý život byla plná energie a i když byla výškou malá, kamkoli přišla a otevřela ústa, její znělý hlas prostor zaplnil. Bohužel stáří a opakované nemoci se na ní podepsaly a v posledních měsících života nevycházela z bytu. Byla křehká a slabá.

Úvahy o sebevraždě

„Není mi dobře, ale lepší už to nebude. Víte, děti, tohle, co teď žiju, už není žádný život. Víte, na co se těším? Že půjdu spát. Můj konec se blíží,“ řekla mrazivě Blesku jen pár týdnů před svou smrtí. I tak si dopřávala slabý alkohol a drahé cigarety. Aspoň něco jí ještě dělalo radost.

Pár dnů před tím, než jí tělo vypovědělo službu, se bývalého ředitele Divadla na Vinohradech Jindřicha Gregoriniho ptala, jak spáchat sebevraždu. „Chci si vzít prášky na spaní a neprobudit se, kolik si jich mám vzít?" řekla podle slov svého bývalého šéfa. Asi ji všechna ta zdravotní trápení už dál nebavila.

Odcházení

Hvězda filmů Světáci, Sestřičky, Fany nebo trilogie Slunce, seno… a uznávaná divadelní herečka se se zdravotními neduhy potýkala několik let. V roce 2009 prodělala vážnou operaci břicha, už dřív další čtyři lékařské zákroky. Pokaždé si poležela v nemocnici a zase se vrátila na divadelní prkna, která podle jejích slov byla důvodem, proč měla vůli dál žít. Ale na podzim 2012 se její stav zhoršil tak, že už byla upoutána na lůžko a bylo jasné, že se před diváky už nikdy nepostaví.

Jiřina Jirásková (†81), která byla za všech okolností důstojná a pečlivě upravená, nakonec odešla ve spánku, lékaři jako příčinu uvedli sešlost věkem.

Související články

Další články