Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Před 69 lety se Alžběta II. stala královnou: Její nástup na trůn byl shodou náhod

Královna Alžběta
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
panovnice
Alžběta II. (94), panovnice šestnácti nezávislých států Commonwealth realm a nejvyšší představitelka anglikánské církve, se přesně před 69 lety stala královnou. Stalo se tak po smrti jejího otce, krále Jiřího VI. a ačkoliv byla Alžběta po narození třetí v pořadí nástupnictví na trůn, její kralování se zdálo býti velmi nepravděpodobné. Vedla k němu řada náhod.

Královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Elizabeth, později označované jako Alžběta, královna matka. Společně s o 4 roky mladší sestrou Margaret byla vychovávána a vzdělávána guvernantkou, přičemž se při výuce soustředila na historii, literaturu, jazyk a hudbu.

Později byla založena dívčí škola organizovaná Buckinghamským palácem, díky které se Alžběta mohla stýkat s dívkami svého věku a své vzdělání rozšířit o přednášení, plavání, tanec, jízdu na koni, vaření, rodičovskou výchovu a vyšívání. Vzdělávala se i v jiných oblastech, nebylo ovšem předpokládáno, že by se jednoho dne mohla stát panovnicí a své znalosti naplno využít.

Sňatek

Do svého budoucího manžela se Alžběta zamilovala v červnu roku 1939, jen krátce před vypuknutím 2. světové války. Bylo jí tehdy teprve 13 a mladí milenci si začali posílat dopisy. Zatímco princ Philip sloužil u armády, Alžběta plnila královské povinnosti a poprvé vedla veřejný projev.

Až konec války dal mladé lásce skutečně vzplanout a korunní princezna Alžběta se dne 20. listopadu 1947 za Philipa provdala. On sám se kvůli ní vzdal svých řeckých a dánských šlechtických titulů a krátce po svatbě obdržel hodnost královského prince a vévody z Edinburghu. Jejich sňatek byl veřejností kritizován a byl dalším důvodem k tomu, proč si lidé nemysleli, že Alžběta jednou nastoupí na trůn.

Trůn

Ačkoliv byla Alžběta po narození třetí v pořadí nástupnictví na trůn, předpokládalo se, že na trůn usedne její strýc Eduard. Tak se skutečně stalo, panovník se ale kvůli neúspěšným pokusům o svatbu s dvakrát rozvedenou Wallis Simpson rozhodl abdikovat a na trůn tak usedl Alžbětin otec Jiří VI.. To z mladinké princezny udělalo přímou následnici trůnu.

Když se zdraví krále Jiřího VI. začalo zhoršovat, Alžběta ho začala zastupovat na společenských událostech a státních návštěvách. Když byla roku 1952 se svým manželem Philipem v Keni, zasáhla ji smutná zpráva o úmrtí jejího otce. Musela se proto okamžitě vrátit do Anglie a nastoupit na trůn. 2. června pak byla oficiálně korunována královnou.

Dnes je tomu už 69 let, co se Alžběta během krátké chvíle, a aniž by měla na vybranou, stala královnou. Od té doby panuje spravedlivě a britský lid neskrývá, jakou lásku a úctu k ní chová.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy