Trendy tagy Michaela Kudláčková očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Před 48 lety nastal den, kdy skončili Beatles: Kdo stál za jejich rozpadem?

V roce 1968 začaly mezi členy The Beatles panovat neshody, které
předznamenaly konec kapely.
Zdroj: Facebook/The Beatles
+ Další 3 fotografie
O rozpadu slavné skupiny Beatles svět poprvé uslyšel v dubnu roku 1970, ale první předzvěstí blížícího se konce kapely bylo už rozhodnutí skončit se živým vystoupením. Skutečným důvodem jejího konce byly ale údajně prohlubující se spory mezi Paulem McCartneym a Johnem Lennonem.

Mnozí tvrdí, že s rozpadem The Beatles definitivně skončil sen o 60. letech. Hovořilo se o tom, že za zánik jedné z nejslavnějších skupin mohla Lennonova žena Yoko Ono, ale pravda byla trochu jiná. O konci skupiny se rozhodli její interpreti sami.

10. dubna 1970 McCartney oznámil, že z Beatles odchází, šokoval tím celý svět. Skupina se poté rozpadla. Fanouškové nechápali, co se děje, a ptali se, kde se stala chyba.

Podle slavného zpěváka Micka Jaggera z Rolling Stones představovala skupina čtyřhlavé monstrum – oblékali se stejně a všude chodili spolu. V roce 1962, kdy se jejich druhý singl Please Please Me ocitl na prvním místě britské hitparády, dostali se do bláznivého kolotoče televizních vystoupení, koncertů, natáčení a rozhovorů. Lidé po nich šíleli a oni museli ustát velký fyzický i psychický tlak.

Začátek konce kapely se někdy datuje od smrti jejich manažera Briana Epsteina, který v roce 1967 v pouhých 32 letech zemřel na předávkování drogami. Hudebníci museli vzít chod skupiny do svých rukou, a to byl zřejmě také začátek jejího konce – nedokázali se totiž shodnout na tom, kdo bude jejich novým manažerem. Kapela následně skončila s vystupováním, její členové se přestali stýkat v soukromí a dokonce nahrávali odděleně.

Prvním, kdo chtěl kapelu opustit, byl Ringo. Tomu se nelíbily vztahy, které mezi nimi panují, a nerespektoval ani Paulovo výsadní postavení během neúspěšného projektu Get Back, který nakonec vyšel pod hlavičkou Let It Be. Díky Paulovi ale ještě stihli nahrát ceněné album Abbey Road.

Po rozpadu skupiny rozjeli členové kapely sólové dráhy, ale všichni tajně doufali v obnovení skupiny. Naděje ovšem ukončila Lennonova násilná smrt v roce 1980.

V polovině 90. let se Paul, George a Ringo setkali a rozšířili svou sbírku písní o dvě nové – Real Love a Free As a Bird, které vydali na albech The Beatles Anthology 1 a 2.

Související články

Další články