Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Před 34 lety byl objeven vrak Titanicu: Do roku 2030 se podle vědců zcela rozloží

Vrak Titaniku v hlubinách Atlantického oceánu.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
legenda
Přesně před 34 lety byl vědci na dně Atlantského oceánu objeven vrak Titanicu. Nejslavnější lodi, která se potopila v dubnu roku 1912, se stala osudnou srážka s ledovcem, které navíc předcházelo několik náhod, lidských selhání a také ne zcela objasněných situací. Nyní, 107 let po jeho zkáze, se s ním loučí vědci z celého světa. Podle nich z něj totiž do roku 2030 nezbude zhola nic.

Když byl Titanic dostavěn, byl největší a také nejluxusnější dopravní lodí, která byla kdy vytvořena. Jeho zkonstruování si objednala přepravní společnost White Star Line. Práce na lodi započaly 31. března 1909 v loděnicích v Belfastu. Zaměstnávaly tisíce lidí po více než tři roky.

Nepotopitelná loď, jak se Titanicu přezdívalo, se na svou první a zároveň poslední plavbu vydala 10. dubna 1912. Loď plula ze Southamptonu v Anglii do New Yorku. Na její palubě, která byla skoro plně obsazena, bylo přes 2200 cestujících včetně posádky.

Pro cestující byla plavba na obří lodi velkým zážitkem a rovněž cestou přepychu. Ti, kteří měli místo v první třídě, měli k dispozici tělocvičnu, turecké lázně nebo třeba kavárnu, v níž bylo podáváno mimo jiné i čerstvé exotické ovoce, šampaňské a jiné delikatesy.

V porovnání s jinými zaoceánskými loděmi té doby se špatně neměli ani cestující v nižších třídách – k dispozici měli tekoucí sladkou vodu nebo umývárny, které mnozí poprvé vyzkoušeli až tam.

Plavba probíhala bez problému až do chvíle těsně před půlnocí 14. dubna. Tehdy se v mořích Newfounlandu Titanic srazil s ledovcem. Ten byl zpozorován pozdě a úhybné manévry vydané prvním důstojníkem Murdochem již nemohly srážce těžkotonážní lodě s ledovcem zabránit. Murdoch byl často obviňován z katastrofy, ovšem neprávem. Jeho reakce vyhnutí se ledovci byla přímo učebnicová. To, že výsledné roztržení boku lodi bylo pro Titanic více devastující než čelní náraz, je otázkou konstrukce a nikoli chybných povelů důstojníka.

Srážku doprovázelo mnoho náhod, jako například neobvyklé bezvětří, které znesnadňovalo pozorování ledovců, o které se jindy vlny lámou, díky čemuž jsou ledovce na dálku identifikovatelné. Další otazník se vznáší nad skutečností, že v pozorovacím koši chyběl dalekohled.

Titanic narazil do ledovce pravým bokem a přídí. Nikdo na palubě přímý náraz nezaznamenal, všichni pocítili jen chvění lodi. Ačkoliv na horních palubách nevypadal náraz nijak dramaticky, v podpalubí tomu bylo jinak. Na palubě D, kde byli ubytovaní topiči, byl náraz cítit silně – někteří kvůli němu vypadli z lůžek. Po chvíli prostory začala zaplavovat mořská voda.

Na Titaniku zahynulo přes 1500 osob. Hlavním důvodem bylo podchlazení v ledové vodě. Mezi oběťmi byli i kapitán lodi, vrchní důstojník a první a šestý důstojník. Zemřela i většina z 57 milionářů cestujících v první třídě. Ačkoliv se nejedná o největší lodní katastrofu v dějinách, zcela jistě jde o nejslavnější zkázu lodi vůbec.

Krátce po potopení lodi se objevily první snahy o nalezení lodi a vyzvednutí jejího trupu. Hloubka v dané oblasti se ale pohybuje okolo čtyř kilometrů, takže tyto plány nebyly vzhledem k úrovni tehdejší techniky realizovatelné. První vážný pokus o nalezení vraku Titanicu podnikl texaský naftař a multimilionář Jack Grimm v červenci 1980, neuspěl však ani tehdy, ani v žádném ze dvou dalších pokusů. Následoval jej oceánograf a geolog Robert D. Ballard, jehož expedice objevila první trosky 1. září 1985.

Experti došli k názoru, že vrak nelze vyzvednout, protože je příliš poškozen korozí a při zvedání by se nutně rozpadl na kusy. Záběry poslední expedice, která se k lodi vydala v miniponorkách letos v srpnu dokazují, že nejen, že vrak už nikdy nebude možné vyzvednout, ale zmizí ze dna oceánu úplně. Je totiž téměř kompletně zničený bakteriemi požírajícími kovy, korozí způsobenou mořskou solí a silnými oceánskými proudy.

Titanic se 3800 metrů pod vodou rozpadá rychleji, než si vědci doposud mysleli. Je docela možné, že do roku 2030 po něm na dně nezbude zhola nic. Zlikvidovaná už je i vana v kajutě kapitána, která je sama o sobě značně poškozená.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy