Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Před 32 lety bouchl Černobyl: Podívejte se na unikátní snímky z postižené oblasti

Před 32 lety bouchl Černobyl: Podívejte se na unikátní snímky z postižené oblasti
Zdroj: Facebook/Arteide/Vladimir Migutin
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
Před dvaatřiceti lety došlo k tragickému milníku v moderních dějinách, kdy v sovětském Černobylu vybouchl čtvrtý reaktor tamní jaderné elektrárny. Ačkoliv tehdejší představitelé Sovětského svazu zprvu brali havárii na lehkou váhu, záhy poté se ukázalo, jak fatální následky bude nukleární katastrofa mít. Připomeňte si onen osudný den a podívejte se, jak to v oblasti vypadá dnes.

Jaderná elektrárna se nachází na území dnešní Ukrajiny a byla postavena nedaleko Černobylu, v těsné blízkosti města Pripjať. To bylo vybudováno jako sídliště pro zaměstnance elektrárny a jejich rodiny.

V osudný den, 26. dubna 1986, personál v elektrárně prováděl zkoušku 4. reaktoru, během níž se reaktor přehřál. Pracovníci, kteří nebyli dostatečně proškolení, situaci chybně vyhodnotili a katastrofa na sebe nenechala dlouho čekat – v reaktoru, v němž bylo radioaktivní palivo, došlo k obrovskému výbuchu. Do okolí se okamžitě začala šířit radiace, jejíž míra čtyřistanásobně převýšila radioaktivitu po shození bomby na město Hirošima v roce 1945.

Hlavní představitelé Sovětského svazu si informaci o výbuchu zatím nechávali pro sebe, ačkoliv byly životy lidí pohybujících se v blízkém okolí elektrárny bezprostředně ohroženy. O havárii se obyvatelstvo dozvědělo až 36 hodin po explozi. Poté začala okamžitá evakuace, která měla trvat jen několik dní, ale nakonec se velká většina osob do postižené oblasti již nikdy nevrátila.

Vláda povolala mnoho vojáků, kteří měli za úkol odklízet zbytky reaktoru. Mnoho z nich si odneslo doživotní následky nebo je dokonce potkala smrt. Důvodem byla nedostatečná ochrana proti radiaci. Reaktor byl zasypán jílem a pískem, které na něj shazovaly vrtulníky, a následně byl zakryt betonem.

Radioaktivní mrak se dostal i do Skandinávie, Polska, Československa, Rakouska a Bulharska. Po havárii zemřelo 28 osob v důsledku nemoci z ozáření a u lidí postižených radioaktivitou byl zjištěn nárůst výskytu leukémie, rakoviny štítné žlázy a dalších nemocí. Některé průzkumy hovoří o desítkách tisíc obětí, jiné až o statisících.

Československo se o události dozvědělo až tři dny po výbuchu v reportáži, která událost zlehčovala. Její plný rozsah SSSR přiznal až po prvomájových oslavách

Do oblasti, která nezůstala zcela neobydlená, se vydávají zvídaví cestovatelé s touhou město duchů zvěčnit. Jedním z nich je i fotograf Vladimir Migutin. „Navzdory událostem z roku 1986, všem zříceninám a zrezlým věcem jsem z místa neměl špatný pocit. Naopak. Cítil jsem se jako na jiné planetě,“ říká umělec, na jehož snímky z Pripjati se můžete podívat v naší fotogalerii.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy