Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Před 30 lety se vrazi dostali na svobodu: Mohla za to rozsáhlá amnestie

Jaroslav Gančařík zavraždil tři ženy.
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
amnestie
Zesnulý Václav Havel (†75) dodnes zůstává pro mnohé lidi ikonou, jiní mu zase nemohou přijít na jméno. Jedna z věcí, kterou mu někteří lidé ani po třiceti letech neodpustili, byla jeho obří lednová amnestie v roce 1990. Z 31 tisíc vězňů bylo na svobodu propuštěno neuvěřitelných 23 tisíc vězňů, z nich se někteří dopustili bestiálních činů a výjimkou obětí v těchto případech nebyly ani malé děti. Vězni se dostali kvůli amnestii na svobodu a místo toho, aby se poučili a žili řádným životem, tak začali znásilňovat, vraždit a mučit. Podívejme se na čtyři nejhorší.

1. Antonín Marčík - brutální napadení, uškrcení, petarda v pochvě

Antonína Marčíka dostaly do vězení na pět let násilné trestné činy. Po odpykání čtyř let byl propuštěn na amnestii, kterou udělil Václav Havel. Marčík propuštění nevzal jako druhou šanci na lepší život a rozhodl se, že v trestné činnosti bude pokračovat.

Neuběhl ani rok od jeho propuštění a Marčík si během silvestrovských oslav ve Frýdku-Místku vytipoval mladičkou dívku Blanku. Marčík dívku brutálně zbil, udusil a zohavil. Policie našla tělo ženy následující den.

Patolog našel dokonce v pochvě dívky zbytek petardy, která nakonec vraha usvědčila, protože svědci vypověděli, že právě takové petardy odpaloval Marčík během oslav. Antonín Marčík se následně k trestnému činu doznal a dostal od soudu 15 let vězení.

2. Jozef Slovák - sériový vrah dívek

Jozef Slovák patří jednoznačně mezi nejděsivější sériové vrahy mladých dívek. Komunisty byl odsouzen do vězení za vraždu mladičké Jugoslávky, ale na Havlovu amnestii se tento brutální vrah dostal na svobodu.

Pokud si myslíte, že tenhle chlápek rozhodně nezačal žít spořádaným životem, tak máte pravdu. Zanedlouho po propuštění z vězení pokračoval v tom, co začal. V červenci 1990 ubil teprve šestnáctiletou Moniku, kterou omráčil plynovou pistolí.

O několik dní později zabil ranou loktem do krku dívku v Bratislavě. Následně zabil další dvě slovenské dívky. Jednu ubil k smrti a druhou napadl klackem a uškrtil páskem. Po dopadení policie se Slovák ke všem vraždám přiznal a dostal trest doživotí.

3. Jaroslav Gančařík - usvědčilo ho staré sperma

Jaroslav Gančařík byl desetkrát trestaný zločinec a bylo u něj pravděpodobné, že se trestné činnosti bude věnovat i po propuštění, ale i přesto byl na amnestii propuštěn. Záhy se to ukázalo jako největší chyba, na kterou doplatily tři nevinné ženy.

Gančařík měl v plánu vykrást rodinný domek, ale jeho plány zhatily obyvatelky domu. Jednalo se o čtyřiačtyřicetiletou matku, osmnáctiletou dceru a dvaadvacetiletou dceru. Gančařík všechny tři ženy nelítostně zabil a nejmladší dívku ještě znásilnil.

Policie ho dopadla až po dlouhých 14 letech, kdy byl vyšetřován kvůli několika znásilněným ženám v Brně. Usvědčilo ho staré sperma. Za tři vraždy dostal směšných 16 let.

4. Jaroslav Oplíštil - znásilnil 7měsíční miminko

Jaroslav Oplíštil byl několikrát trestaný a vědělo se o něm, že je pedofil. Po Havlově amnestii se dostal na svobodu a našel si v Nemocnici Na Bulovce místo sanitáře na dětské interně. Oplíštil odnesl z nemocnice teprve 7měsíční Barborku.

Miminko donesl na ubytovnu, kde holčičku následně brutálně znásilnil. Kvůli zraněním dívenka velmi plakala, a tak se Oplíštil rozhodl dítě udusit. Oplíštil se nesnažil ani zapírat a po chvíli se přiznal. Dostal 25 let vězení a následnou psychiatrickou léčbu.

Petr Švancara se opřel do Novotného a Survivoru: Kvůli genderovému pravidlu si nebral servítky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy