Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Před 30 lety poprvé otevřel Ivan Jonák legendární Discoland Sylvie, teď ho čeká demolice

V seriálu budovu namaskovali tak, aby vypadala autenticky.
Zdroj: Se svolením Česká televize
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
devadesátky

Prvního dubna 1992 se v pražské Libni otevřela diskotéka, jejíž název je dnes spojen s érou devadesátých let víc než jakákoli jiná. Discoland Sylvie, který patřil kontroverznímu zesnulému podnikateli Ivanu Jonákovi, připomněl nedávno také oblíbený seriál Devadesátky, kvůli němuž opravdový Discoland dostal nový kabát. Teď to ale vypadá, že se nad objektem legendární diskotéky stahují mračna. To, že by se měl objekt, kde Discoland stával, demolovat a přestavovat, nám potvrdil Jonákův kamarád a bývalý rezident Sylvie DJ Uwa Vaník.

Neuvěřitelné historky. Politici, veksláci, dealeři, lehké ženy a další živly pražského podsvětí. Na této diskotéce jste mohli potkat vše. Ivan Jonák si liboval v opravdu extravagantních kouscích, takže nebyl problém potkat v Discolandu živého medvěda, obřího hroznýše či krokodýla, kterého Jonák choval ve vaně. Vzpomínkám na ty nejdivočejší devadesátkové zážitky se bývalý kontroverzní podnikatel věnoval i ve své knize, která vyšla teprve několik let po jeho náhlé smrti.

Esence devadesátek

Mramorový interiér, kvůli kterému musel uplatit šéfa blízkého lomu, čtyřiadvacetihodinový provoz, vybraná kuchyně, lehké holky, lobbisti i politici. Kolorit lidí, které jste v tehdejším Discolandu Sylvie mohli potkat, byl esencí první poloviny devadesátých let, kdy bylo možné všechno. Ivan Jonák byl na vrcholu a myslel, že se nemusí s nikým dělit. Ani se svým investorem a v té době už nadcházející exmanželkou. Měl si proto objednat jejich vraždu. Poté, co Ludvika umírá na střelné zranění v pražských Petrovicích, začíná Jonákův nekontrolovatelný pád. Začíná dlouhá bitva, na jejímž konci, v roce 2001, jde Jonák sedět na osmnáct, později na snížených dvanáct let.

V roce 2014 se Ivan Jonák dostává na svobodu. Z vězení ale nevychází legendární podnikatel, který se ničeho nebál, ale zestárlý muž, kterého vězení skoro zlomilo nejen po zdravotní stránce, ale hlavně po té psychické. Pokouší se obnovit Discoland, dokonce pořádá brigády na úklid chátrající budovy, ale dorazí na ně jen pár postaviček, které by si rády přikrmily slávu na jeho stále ještě zvučném jméně. Když ale zjišťují, že Jonákův tah na branku je už pryč, rychle mizí.

Trpký konec

Až do Jonákovy smrti se Discoland rekonstrukce nedočkal. Teď navíc Jonákův kamarád a bývalý DJ z Discolandu Uwa Vaník oznámil, že současný majitel Sylvie chce objekt, ve kterém klub sídlil, částečně zdemolovat a přestavět na byty s restaurací. Ještě předtím se ale prý chystá v Discolandu poslední večírek, který má osobnost Ivana Jonáka a zašlou slávu Discolandu připomenout. Večírky mají podle Uwy proběhnout jak přímo v Discolandu, tak v pražském klubu Retro.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy