Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Před 20 lety zemřel Jiří Sovák: Smrti se smál do očí, vzpomíná kamarád Karel Vágner

Před 20 lety zemřel Jiří Sovák: Smrti se smál do očí, vzpomíná kamarád Karel Vágner
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Dalších 12 fotografií
VÝROČÍ
Jedna z největších hereckých ikon posledních sta let Jiří Sovák (†79) odešel na věčnost 6. září 2000. Osudnými se mu staly komplikace po zlomenině krčku. S tím, že odejde, byl smířený, přesto ale byla zásadní věc, která ho na smrti štvala. Pro eXtra na filmovou legendu zavzpomínal hudebník Karel Vágner, kterého Sovák označoval za adoptovaného syna.

Jiří Sovák miloval bonmoty

Na základě filmů mohl Jiří Sovák (†79) působit možná jako protivný člověk, ale okolí ho takového neznalo.

„Tak jsem ho nezažil, jen jako úžasného vypravěče a společníka. V soukromí byl naprosto báječný. Jeho žena Andulka mě přemluvila, abych s nimi začal jezdit do lázní. Nezažil jsem větší srandy, než byly Jirkovy bonmoty,“ zavzpomínal pro eXtra.cz hudebník Karel Vágner (78), kterého Jiří Sovák veřejně opakovaně označil za jakéhosi adoptovaného syna.

„Jezdili jsme do Karlových Varů do Švýcarského dvora a tam měl jednu hlášku za druhou. Lehal si třeba na masérské lůžko a paní říkal: ‚Madam, to si nelehám, to jsem zrovna upadl,‘“ směje se Vágner letité historce.

Slova o umírání

Národem milovaný herec, známý z děl jako Světáci, Marečku, podejte mi pero, Ať žijí duchové!, Arabela, Byl jednou jeden písař nebo Chalupáři, se vůbec nevyhýbal ani tématu umírání.

„Jezdil jsem k nim poměrně často, Andulka zbožňovala moje děti, vždycky jim vystrojila hostinu. Jednou jsem tam zase byl, měli zrovna doma pokrývače. Jirka tam seděl ve svých bačkůrkách, byl opřený o hůl a mluvil směrem k tomu pánovi nahoru na střechu. Bavili se o životě a smrti,“ vybavuje si Vágner.

Sovákova moudrost

„Fascinovalo mě, že Jirka ho oslovoval Mistře. ‚Mistře, já vám něco povím. Já se smrti nebojím. To je jenom chemický proces. Akorát mě s*re, že je to nafurt,‘“ tvrdil prý Sovák se svým typickým humorem.

Teprve nedávno za svým milovaným mužem odešla i jeho manželka Anna. Celá léta udržovala hercův odkaz, před světem ale skrývala jeho urnu. Po její smrti má chalupa manželů Sovákových dle závěti připadnout dceři operní pěvkyně Gabriely Beňačkové. S vlastním synem Jiřím Schmitzerem se Sovák nikdy pořádně neusmířil. Nedokázal mu odpustit, že v opilosti způsobil smrtelnou nehodu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy