Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Před 129 lety byla otevřena slavná Eiffelova věž. Bylo v ní divadlo i přepychový penthouse

Eiffelova věž měla v centru města stát jen pár let, vydržela ale dodnes.
Zdroj: facebook.com
+ Dalších 5 fotografií
Eiffelova věž v Paříži se stala jedinečným architektonickým skvostem a dodnes má své jisté kouzlo. Její konstrukce působí vzdušně a elegantně, a to i přesto, že vážila mnoho tisíc tun. V centru města měla stát jen deset let, nakonec se ale stala jeho symbolem.

Věž byla projektována ku příležitosti pařížské Světové výstavy v roce 1889. Stavba započala v roce 1887 a přesně podle plánů konstruktéra Alexandra Gustava Eiffela byla za rok hotová. A to i přesto, že na ní pracovalo jen tři sta lidí. Hned se stala symbolem velkoměsta a pokroku.

Byla využívána vědci a umělci na ni pěli ódy, ale mnozí ji i nenáviděli. Spisovatel Guy de Maupassant prý dokonce často navštěvoval restauraci v Eiffelovce, protože to údajně bylo jediné místo v Paříži, odkud nebyla samotná věž vidět.

Když byla v době Světové výstavy otevřena, muselo prvních několik desítek tisíc nadšených návštěvníků vyšlapat nahoru 1710 schodů. Výtahy totiž ještě nefungovaly, a tak šlo o velmi slušnou rozcvičku. Za první rok provozu ji navštívily dva miliony lidí, vstupné činilo 5 franků za osobu.

Když se návštěvníci dostali nahoru na ochoz, rozprostíralo se nad nimi ještě jedno patro. To sloužilo jako soukromá rezidence A. G. Eiffela, kterou mu údajně záviděla celá Paříž. Eiffel tam pořádal večírky, na nichž nechyběly ani tehdejší celebrity. Kromě soukromé rezidence tu byla i pošta a divadlo.

Věž měla v Paříži původně stát jen několik let, ale díky svému praktickému využití – používala se jako meteorologická stanice a později jako rozhlasový a televizní vysílač – byla zachována. Až do roku 1930, kdy byl dostavěn Chrysler Building v New Yorku, byla Eiffelovka nejvyšší stavbou světa. Dnes ji každoročně navštíví kolem sedmi milionů lidí.

Související články

Další články