Před 129 lety byla otevřena slavná Eiffelova věž. Bylo v ní divadlo i přepychový penthouse
Věž byla projektována ku příležitosti pařížské Světové výstavy v roce 1889. Stavba započala v roce 1887 a přesně podle plánů konstruktéra Alexandra Gustava Eiffela byla za rok hotová. A to i přesto, že na ní pracovalo jen tři sta lidí. Hned se stala symbolem velkoměsta a pokroku.
Byla využívána vědci a umělci na ni pěli ódy, ale mnozí ji i nenáviděli. Spisovatel Guy de Maupassant prý dokonce často navštěvoval restauraci v Eiffelovce, protože to údajně bylo jediné místo v Paříži, odkud nebyla samotná věž vidět.
Když byla v době Světové výstavy otevřena, muselo prvních několik desítek tisíc nadšených návštěvníků vyšlapat nahoru 1710 schodů. Výtahy totiž ještě nefungovaly, a tak šlo o velmi slušnou rozcvičku. Za první rok provozu ji navštívily dva miliony lidí, vstupné činilo 5 franků za osobu.
Když se návštěvníci dostali nahoru na ochoz, rozprostíralo se nad nimi ještě jedno patro. To sloužilo jako soukromá rezidence A. G. Eiffela, kterou mu údajně záviděla celá Paříž Eiffel tam pořádal večírky, na nichž nechyběly ani tehdejší celebrity. Kromě soukromé rezidence tu byla i pošta a divadlo.
Věž měla v Paříži původně stát jen několik let, ale díky svému praktickému využití – používala se jako meteorologická stanice a později jako rozhlasový a televizní vysílač – byla zachována. Až do roku 1930, kdy byl dostavěn Chrysler Building v New Yorku, byla Eiffelovka nejvyšší stavbou světa. Dnes ji každoročně navštíví kolem sedmi milionů lidí.
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Jídlo pomáhá: V prodejnách Albert zákazníci darovali 87 tun

Kožní nemoci znepříjemňují psům život, nenechte pejska trápit se

Připravte si doma osvěžující koktejly jako profesionál: Důležité jsou suroviny a alkohol, který použijete

Výhodně nakupte telefony i obří televizor. Největší jarní slevy u Xiaomi
