Narozeniny prvního automobilu v Čechách se datují na 8. března 1897, ale vůz Präsident z Kopřivnice vyjel až mnohem později, přesně 21. května 1898.

Automobilismus v našich zemích

Samotné počátky automobilismu u nás jsou spojeny s textilním podnikatelem Theodorem von Liebigem, který k nám v roce 1893 přivezl první továrně vyrobené a k provozu uzpůsobené vozidlo Benz Viktoria. Asi o rok později se Liebig seznámil ve Vídni s vlivnými byznysmeny, kteří už nějakým způsobem spolupracovali s Kopřivnicí. Ta byla tehdy majetkově ve vídeňských rukách a působila jako jeden z největších výrobců železničních vagonů. Liebig pak inspiroval ředitele továrny k výrobě osobních vozidel.

Při výrobě se experimentovalo

Vznik Präsidenta byl tak trochu experimentem. Plány na jeho výrobu vznikaly dodatečně a různá vylepšení se řešila až při samotném sestavování automobilu. Výsledek však předčil očekávání všech. Automobil se vyznačoval originální konstrukcí – jako motor byl použit dvouválcový řadový motor Benz s obsahem 2,7 l a výkonem 5 kW a vůbec poprvé v historii byly použity okrasně tvarované nárazníky chránící přední kola.

Cesta Kopřivnice – Vídeň

První vyrobený automobil uskutečnil ve dnech 21. – 22. května 1898 propagační jízdu se čtyřmi pasažéry po trase z Kopřivnice do Vídně, kde se konala výstava k výročí 50 let vlády císaře Františka Josefa I. Vůz absolvoval trasu dlouhou 328 kilometrů za 24,5 hodiny (z čehož bylo 14,5 hodiny čisté jízdy) s průměrnou rychlostí 22,62 km/h. Po dokončení jízdy získal stroj darem rakouský automobilový klub. Vůz pak byl používán pro zácvik řidičů a ve 20. letech 20. století se vrátil do Československa. Stal se tak prvním a zároveň nejvýznamnějším exponátem automobilové sbírky.