Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Před 100 lety se narodil Jiří Sovák: Kamarád promluvil o jeho vtipných slovech před smrtí

Jiří Sovák a Jiří Schmitzer v Marečku, podejte mi pero. Také tam hráli otce se synem.
Zdroj: csfd.cz
+ Dalších 12 fotografií
výročí
Uběhlo 100 let ode dne, kdy přišel na svět jeden z největších českých hereckých velikánů Jiří Sovák. Navždy nás opustil před dvaceti lety. Pro eXtra na filmovou legendu zavzpomínal hudebník Karel Vágner, kterého Sovák označoval za adoptovaného syna.

Jiří Sovák, vlastním jménem Jiří Schmitzer, se narodil 27. prosince 1920 v Praze do rodiny hostinského a kuchařky. Tatínek chtěl mít ze syna hoteliéra, ale malému Jiříkovi učarovalo herectví. V devatenácti letech proto odešel z domova, živil se jako dělník a souběžně vystupoval s ochotnickými soubory. Absolvoval Státní konzervatoř v Praze a během okupace si změnil jméno.

Karel Vágner se skvělým hercem a neodolatelným cholerikem Jiřím Sovákem stýkal velmi často, zřejmě pro Sováka znamenal jistou náhradu za vlastního syna Jiřího Schmitzera, s nímž se nepohodl a až do smrti neusmířil...

Slova o umírání

Národem milovaný herec, známý z děl jako Světáci, Marečku, podejte mi pero, Ať žijí duchové!, Arabela, Byl jednou jeden písař nebo Chalupáři, se vůbec nevyhýbal tématu umírání.

„Jezdil jsem k nim poměrně často, Andulka (Sovákova manželka, pozn. red.) zbožňovala moje děti, vždycky jim vystrojila hostinu. Jednou jsem tam zase byl, měli zrovna doma pokrývače. Jirka tam seděl ve svých bačkůrkách, byl opřený o hůl a mluvil směrem k tomu pánovi nahoru na střechu. Bavili se o životě a smrti,“ vybavuje si Vágner.

Sovákova moudrost

„Fascinovalo mě, že Jirka ho oslovoval Mistře. ‚Mistře, já vám něco povím. Já se smrti nebojím. To je jenom chemický proces. Akorát mě s*re, že je to nafurt,‘“ tvrdil prý Sovák se svým typickým humorem.

Teprve nedávno za svým milovaným mužem odešla i jeho manželka Anna. Celá léta udržovala hercův odkaz, před světem ale skrývala jeho urnu. Po její smrti má chalupa manželů Sovákových dle závěti připadnout dceři operní pěvkyně Gabriely Beňačkové. S vlastním synem Jiřím Schmitzerem se Sovák už nikdy neusmířil. Nedokázal mu odpustit, že v opilosti způsobil smrtelnou nehodu.

Související články

Další články