Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Před 10 lety sníh, letos extrémní teplo: Evropa zažívá teplotní rekordy, říká meteoroložka

Zdroj: Astrohled
vysoké teploty
Teploty, které nyní v Evropě panují, jsou charakteristické spíše pro konec léta. V jižní a jihozápadní Evropě se teploty aktuálně pohybují kolem 27 stupňů a k tomu svítí slunce. I u nás si užíváme stále vysokých teplot, o kterých se na mnoha místech dá říci, že jsou letní. Čím to je, že na konci října panují tak vysoké teploty, jsme se zeptali meteoroložky Dagmar Honsové.

"Včera jsme ve Vyšším Brodu naměřili 26,4 stupně Celsia, což jsou letní teploty. Může za to jižní až jihozápadní proudění, které se k nám dostává. Zároveň ale musíme v Česku počítat s inverzí – nízkou oblačností, která se vytváří mezi teplejším vzduchem, který proudí ve vyšších vrstvách atmosféry, a chladnějším vzduchem, který se drží u země," uvedla pro eXtra.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Podle ní se budou při slunečné obloze teploty zastavovat kolem 20 °C. Krásně je nyní prý na horách, kde je slunečno a teploty kolem 16 °C. "V okolí Šumavy se navíc projevuje i tzv. fénový efekt, což znamená, že při poklesu vzduchu přes hory se vzduch ještě otepluje." Tím pádem se k nám teplý vzduch dostává i z našich hor. Přitom přesně před 10 lety podle Honsové Česko zasáhla sněhová kalamita.

Ještě vyšší teploty než u nás hlásí Evropa východní a jihovýchodní, tam bude v maximech až 27 °C a slunečná obloha. U nás by mělo krásné počasí vydržet do čtvrtka, kdy bude jasno až polojasno a teploty vyšplhají ke 23 °C. Dvaceti stupňů se při vyjasnění dočkáme ještě v sobotu.

Související články

Další články