Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Pražský hrad se zahalí do temnoty: V roli Macbetha se představí hvězda 1. mise

Marek Němec a Lenka Krobotová v temné hře Macbeth.
Zdroj: Se souhlasem Letní shakespearovské slavnosti/Foto: Pavel Hejný
+ Další 2 fotografie
festival

Četli jste Hamleta, Romea a Julii nebo třeba Macbetha? Teď je můžete vidět i naživo a mnoho dalších. Startuje další ročník Letních shakespearovských slavností. Letos festival přináší čtyři novinky. Sezonu zahájí 28. června premiéra temného Macbetha na Pražském hradě, ve kterém se divákům představí Marek Němec, Lenka Krobotová či David Matásek. Kdo další se na v hrách uznávaného spisovatele objeví?

V úterý začínají dlouho očekávané shakespearovské slavnosti. Pražský hrad se zahalí do temnoty. Festival totiž otevře dlouho očekávaný Macbeth v hlavních rolích s Markem Němcem, kterého mohou lidé znát ze seriálu 1. mise, a Lenkou Krobotovou.

Tato hra má být více temnější než jakékoliv jiné představení. Ukazuje Macbethův svět plný zkázy a smutku. A jak se na ztvárnění těší sám Marek Němec? „Zatím zkoušíme velmi krátce, ale už se nám to skládá pěkně dohromady. S Lenkou Krobotovou, lady Macbeth, se těšíme, až se přesuneme ze zkušebny Divadla v Řeznické ven do plenéru. A navíc, celá ta zkoušející čeládka je pěkně vypečená, takže věřím, že to diváky bude bavit stejně jako nás,“ prozradil herec v tiskové zprávě, kterou má redakce k dispozici.

Koncert pro Mr. Shakespeara

Představení nejtemnějšího Macbetha bude tentokrát spojené s hudbou. Trio čarodějnic doprovází Macbetha na jeho poslední cestě. Verše jsou částečně zhudebněny a interpretovány rockovým aranžmá za doprovodu violoncella, saxofonu, klarinetu a bicími. Kromě zmíněných hlavních postav se můžete těšit na Davida Matáska, Kláru Issovou, Filipa Kaňkovského, Tomáše Měcháčka, Václava Vašáka, Jakuba Gottwalda a další. Na slavnosti se vrátí i hvězda Veronika Arichteva, která byla na mateřské dovolené. Ta se divákům předvede coby Perdita ve hře Zimní pohádka.

Zajímavým hudebním zpříjemněním je Koncert pro Mr. Shakespeara. Zazní na něm ty nejúspěšnější shakespearovské písničky skladatele, textaře a producenta Daniela Fikejze. Jde o hudební program herců a zpěváků dohromady, doplněný o různá akční překvapení. Vystoupí Kapela osamělých srdcí Williama Shakespeara. Objeví se tu také osobnosti české scény Jitka Čvančarová, Kateřina Pechová, Richard Tesařík, Miroslav Etzler, Vendula Příhodová, Peter Pecha, Jak Sklenář a další.

Historie festivalu

Festival se koná vždy od konce června do začátku září. Jedná se o největší a nejstarší divadelní přehlídku pod širým nebem v Evropě. Představení vás přenesou zpět do dob Williama Shakespeara. Vznik slavností se přikládá prezidentovi Václavu Havlovi. Ten v 90. letech umožnil vstup umělcům na Pražský hrad kvůli přilákání veřejnosti. První představení se konalo roku 1990, pravidelné hraní přišlo až od roku 1998.

Slavnosti se konají na otevřených scénách po České republice a na Slovensku. V Praze tuto čest mají Nejvyšší purkrabství na Pražském hradě a nádvoří před hudební a divadelní fakultou AMU na Malostranském náměstí. Dalšími místy konání jsou hrad Špilberk v Brně, Slezskoostravský hrad v Ostravě a Bratislavský hrad v Bratislavě.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy