Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Pražského neurologa obvinili ze znásilňování pacientek: Jednalo se o výzkum, tvrdí

Takové selhání je prakticky neomluvitelné.
Ilustrační foto
Zdroj: archiv
Zvrácený lékař?
V pondělí u pražského městského soudu popřel neurolog Martin Tomášek obvinění, že znásilnil čtyři své pacientky. Podle jeho slov se jednalo o komplexní vyšetření, při kterém zjišťoval například vliv antiepileptik na sexualitu. Pražskému neurologovi hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

Obžaloba uvádí, že pražský neurolog mezi lety 2013 a 2015 znásilnil čtyři své pacientky. Jednalo se o běžné plánované kontroly v Centru pro epilepsii neurologické kliniky Fakultní nemocnice Motol, přičemž měl lékař Martin Tomášek osahávat ženy na genitáliích. Jedné z nich pak jezdil po nahém těle nezjištěným předmětem a následně pak vibrátorem.

Neurolog měl prý ke gynekologickým vyšetřením různé důvody. U jedné z pacientek údajně zjišťoval, zda užívané prášky nemají vliv na sexualitu jeho pacientky. V dalších případech prý pohmatem v pochvě kontroloval, jestli pacientky nemají cysty. Také měl zjišťovat srůst po laparoskopickém odstranění vejcovodu. Jak uvedla žalobkyně, k vyšetřením ale neměl příslušná oprávnění.

Jednalo se prý o výzkum

V pondělí u pražského soudu neurolog Martin Tomášek svoji vinu odmítl. Své jednaní obhajoval se slovy, že se při vyšetření genitálií zabýval tím, zda antiepileptika nemají vliv na sexualitu pacientek. Také se obhajoval tím, že měl podezření na cystické onemocnění.

"Uznávám, že toto vyšetření bylo pouze orientační a když jsem měl nějaké podezření, tak jsem posílal pacientky na regulérní gynekologické vyšetření," uvedl podle portálu novinky.cz a doplnil, že takových pacientek měl desítky, které s vyšetřením souhlasily. Poté zdůraznil, že pacientky k vyšetření nenutil a že lék na epilepsii může způsobovat cysty, které vedou k dalším problémům, například neplodnosti a poruchám menstruace.

Při projednávání pacientky, které jezdil po nahém těle vibrátorem, řekl, že se vyšetření účastnila dobrovolně. "Bylo jí nabídnuto zúčastnit se výzkumu, který se týkal toho, jaký má vliv sexuální vzrušení na natáčení EEG," vysvětlil neurolog. Podle jeho slov byla žena s výzkumem obeznámena a předem s ním souhlasila.

"Na závěr bych chtěl říct, že mě plně nenapadly důsledky, ke kterým to povede a je mi líto těch pacientek, že musí tímto procházet," dodal.

Soud bude pokračovat koncem června a neurologovi hrozí až deset let za mřížemi. Každá z pacientek žádá po lékaři přes milion korun za způsobenou nemajetkovou újmu.

Související články

Další články