Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Pražské peklo očima vozíčkáře: Extra mění Prahu, primátor Hřib usedl na vozíček

+ Dalších 16 fotografií
V květnu letošního roku redaktor eXtra.cz usedl na invalidní vozíček a na 24 hodin zkusil s Mužem roku 2009 Martinem Zachem, jak těžký život vozíčkáři mají. Našli jsme řadu chyb, které jsou na hraně vyhlášky, a to je i důvod, proč se s vozíčkářem v pražské metropoli málokdy setkáte. V naší reportáži s názvem Pražské peklo očima vozíčkáře jsme oslovili primátora Prahy Zdeňka Hřiba, který nám slíbil, že na problematiku bezbariérové Prahy osobně dohlédne. Slíbil zároveň, že se bude účastnit dialogu s handicapovanými a vyslechne si, s čím vším se musí člověk na vozíčku potýkat. A to se stalo.

Život na vozíčku rozhodně není jednoduchý. Redaktor eXtra.cz si vyzkoušel projet pražskou metropoli a v mnoha situacích se dostal do velkých nesnází. Nájezdy na přechodech se často nedají vyjet, mnohdy se vozíčkář bez pomoci druhých dostane do naprosto neřešitelné situace. V Praze je i nedostatek bezbariérových toalet. "Proto do centra raději nejezdím. Jen když to je nejnutnější," řekl na kameru v květnové reportáži Martin Zach, kterého mnozí znají jako vítěze soutěže krásy Muž roku z roku 2009. Na vozíček usedl po tragické nehodě, když si při skocích na lyžích do vody způsobil úraz páteře. Redaktorovi eXtra.cz byl během reportáže parťákem, který mu radil, jak některé komplikace při jízdě na vozíčku překonat.

Redakce eXtra.cz se rozhodla, že na vážné problémy poukáže. V květnu jsme se setkali s primátorem Prahy a ukázali mu, že v Praze je řada problémů. Třeba bezbariérová toaleta na magistrátu měla několik zásadních nedostatků. Po odvysílání reportáže se věci daly do pohybu. Konkrétně třeba bezbariérová toaleta na magistrátu dostala tlačítko pomoci a byla vybavena takzvaným euroklíčem - tedy chybky byly napraveny. Zdeněk Hřib slíbil, že bude řešit i další věci jako třeba nevyhovující nájezdy na přechodech, bezbariérové vstupy do metra a další...

Hřib usedl na vozíček

Před pár dny jsme se sešli se Zdeňkem Hřibem znovu, a to v Nácvikové ergoterapeutické místnosti s kompenzačními pomůckami Pestrá, o.p.s., kam primátor přišel vyzkoušet pomůcky, které handicapovaným usnadňují život a vyslechnout si, co všechno člověk na vozíčku musí překonávat během jízdy.

Nakonec sám na vozíček usedl a projel úsek na pražském Černém Mostě. Sám uznal, že jízda na vozíčku je mnohdy velmi komplikovaná. Redaktorovi eXtra.cz poskytl rozhovor o tom, co všechno se od naší květnové reportáže změnilo. A slíbil, že se této důležité problematice bude nadále věnovat.

Co se od doby, kdy vám eXtra.cz předložilo podnět o chybovosti úseků pro vozíčkáře, komplikacích v MHD, v Praze stalo? Slíbil jste, že na tuto problematiku dohlédnete osobně, a to i přesto, že mnohé věci v ní nejsou jednoduché.

Naší prioritou je mít v Praze bezbariérové MHD. Na metru Černý Most a Florenc byly nainstalovány rampy, aby se tam dalo najet... Řešíme to i na dalších zastávkách, což by mělo být do konce letošního roku. Dalším cílem je tak vybavit i další stanice metra, třeba konkrétně pověstnou Invalidovnu, kde přístup není bezbariérový.

Společně jsme v květnu řešili i špatně vystavěné nebo problémové nájezdy na přechodech. Jak to aktuálně vypadá?

Řešíme to průběžně, řeší to náměstek pro dopravu. Mezitím se stala i jedna tragická událost. A to na Černém Mostě, kde vyhořel jeden byt, který byl určen pro lidi na vozíčku. Došlo tam k úmrtí mladé ženy. Teď budeme provádět kontrolu dalších míst, která jsou tímto ohrožena, aby k podobné situaci už nikdy nedošlo. To bereme v tuto chvíli jako další prioritu, jde o záležitost, na kterou se aktuálně budeme zaměřovat - tedy o požární únik z těch budov v rámci bezbariérovosti.

Přišel jste do Nácvikové ergoterapeutické místnosti s kompenzačními pomůckami Pestrá, o.p.s., co pro vás bylo nejzajímavější?

Určitě vyslechnout si od lidí konkrétní problematiku. A právě ergoterapeutická místnost je tím, co může lidem v mnohém pomoci. Individuálně si lze vyzkoušet různá zařízení předtím, než si je koupí nebo než o ně požádají zdravotní pojišťovnu. Proto jsem si je sám přišel vyzkoušet, abych věděl, k čemu všemu jsou dobré. Ergoterapeutická místnost byla otevřena poměrně nedávno a je hrazena z evropských fondů v rámci operačního program Praha – pól růstu, který administruje magistrát.

1. DÍL SERIÁLU - PEKLO NA VOZÍČKU: S Martinem Zachem jsme projeli metropoli. Bezbariérová Praha je mýtus - NAJDETE ZDE

2. DÍL SERIÁLU - Krutá realita vozíčkářů v Praze: Na záchod? Musí mezi auta nebo popelnice - NAJDETE ZDE

3. DÍL SERIÁLU - Pražské peklo očima vozíčkáře: Bezbariérová radnice na Praze 1? TAKOVÁ JE REALITA - NAJDETE ZDE

4. DÍL SERIÁLU - Pražské peklo očima vozíčkáře: EXTRA mění problémovou Prahu! Takhle reagoval šéf Pirátů - NAJDETE ZDE

5. DÍL SERIÁLU - Měníme PRAHU! Primátor Hřib po reportáži eXtra.cz zakročil! Takhle jsme pomohli vozíčkářům - NAJDETE ZDE

Související články

Další články

Nejnovější kauzy