Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Pražská SAPA: Místo gurmánských zážitků, ale i neuvěřitelně bizarních pokrmů! GALERIE

Pražská SAPA: Místo gurmánských zážitků, ale i neuvěřitelně bizarních pokrmů! GALERIE
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
1. díl: Vietnamská tržnice Sapa, jinak nazývaná i Malá Hanoj, v Praze není jen o levném oblečení a klasických pokrmech. Naleznete zde i bizarnější jídla, která vyzkouší zřejmě jen opravdoví odvážlivci. Myslíte si, že Sapu znáte jako svoje boty? To se teprve uvidí...

Snad každý Pražák už navštívil Malou Hanoj neboli libušskou tržnici Sapa, která je největší vietnamskou tržnicí v Česku vůbec! Spousta lidí si Sapu spojuje s oblečením, levnými doplňky do domácnosti a hlavně jídlem.

Potraviny a jídlo jsou momentálně zřejmě hlavním důvodem, proč lidé Sapu navštěvují. I když se v minulosti našly závady v některých provozovnách, jako je například restaurace Dung Lien, která je vyhlášená díky své kachně. Hygiena provozovnu uzavřela právě kvůli porážce kachen přímo v zázemí bistra. Trvalo to ale pouze pár dnů a bistro funguje vesele dál.

Dobré jídlo v Sapě seženete v průměru za 130 Kč na osobu. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří velká nudlová polévka Phở. Málokdo ale ví, že kromě klasické Phở bò (hovězí) a Phở gà (kuřecí) existují ještě další úpravy masa, které si lze objednat, jako například čím dál více oblíbená Phở bò tái. Tato varianta je s najemno nakrájenými plátky syrového hovězího masa, které se vloží do misky a zalijí vroucím vývarem.

Také málokdo ví, že k polévce si kromě chilli, citronu a nakládaného česneku můžete přiobjednat vajíčko, které vám donesou v malé misce s vývarem. Nemá to žádný speciální význam, jde o chuťovou záležitost a zvyk Vietnamců. Také se stane, že na stole restaurace nebo bistra naleznete smažené rohlíčky a mnoho Čechů a cizinců si s tím neví rady. Jeden rohlíček stojí kolem 10 Kč a dá se konzumovat dvěma způsoby. Buď si na něj dáte chilli omáčku a zajídáte tím polévku pho jako chlebem, nebo si rohlíček zlomíte vejpůl a namočíte do polévky. Je to opravdu velmi chutné!

Další známé a oblíbené pokrmy jsou Bún bò Nam Bộ, Bún chả, které mnohokrát Češi skloňují jako Bún chu (mám rád Bún chu, dám si Bún chu) a to je je špatně. V jakémkoliv tvaru je to pořád Bún chả! V poslední době je hodně oblíbeným pokrmem vietnamská bageta Bánh mì, což je bageta plněná masem, paštikou a zeleninou, záleží ale, kde a jaký druh si zvolíte, ne vždy obsahuje přesně stejné složení. I tento pokrm samozřejmě v Sapě naleznete, ale na mnohem chutnější verzi narazíte paradoxně v okolí centra. Je to možná jediné jídlo, které není lepší v Sapě než kdekoli jinde.

Teď se ale dostáváme k té druhé polovině, a to jsou pokrmy, které jsou známé spíše mezi Vietnamci, nikoliv mezi Čechy a cizinci. Je ale možné, že pár labužníků a odvážlivců na to už narazilo či dokonce ochutnalo. Možná vám některé z nich neudělají úplně dobře, anebo naopak je budete chtít vyzkoušet.

Jako první a zřejmě nejoblíbenější je Hot Vit Lon, česky balut. Jedná se o kachní vejce, které obsahuje embryo a podle délky skladování se velikost embrya liší. Vietnamci ale rádi jedí balut těsně před vylíhnutím, kdy při konzumaci vidíte takřka celé skoro donošené kachňátko. Podává se to vařené s listy koriandru, citronem nebo limetou a mixem soli, pepře a chilli.

Další podivná delikatesa je Tiết canh, což je pudink z krve. Tento pokrm je také velmi oblíbený mezi Vietnamci a neberou to jako žádnou raritu. I když si mnoho lidí myslí do dneška, že se jedná o polévku, není tomu tak. Tento pokrm se vyrábí hodně neetickým způsobem, porážka kachny je dlouhá a bolestivá. Kachnu totiž zaživa oškubou v místě srdce a následně jí nad miskou bodnou ostrý nůž do srdce. Kachnu musíte pevně držet, aby misku nepřevrhla, a nechat ji pomalu a dlouze vykrvácet. Aby se krev nesrazila a neztmavla, přidává se do misky jako první rybí omáčka, ta to vše spraví. Následně kachnu, která umírá, rozříznou velkým řezem přes celý hrudník a vytahají jí vnitřnosti. Někdy tomu předchází pár tupých ran dřevěnou tyčí, aby se vnitřnosti lépe vyndávaly. Pak se to vaří, dochucuje se individuálně, základem je rybí omáčka, krev, chrupavky, vnitřnosti sůl a pepř.

Posledním, hodně diskutovaným a obávaným pokrmem je psí maso. Ano, Vietnamci konzumují psí maso, ale vzhledem k zdejším podmínkám je to v České republice minimální. Toho, že vám místo kuřecího naservírují psa, se opravdu bát nemusíte! Psí maso je pro ně nejen drahá záležitost, ale i vzácná. Psa (mrtvého) se občas povede dovézt někomu z návštěvy ve Vietnamu, ale také to není pravidlem. Ve Vietnamu mají speciální odchov psů na maso, stejně jako my máme vepře nebo krávy. Pokud tedy uvidíte Vietnamce se psem na vodítku, ne, opravdu ho nesní a je to mazlíček stejně jako u nás. Ve Vietnamu chovají psy jako mazlíčky a psy jako jídlo zvlášť.

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy