Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Prázdninová předpověď počasí: Meteoroložka prozradila, jaké bude léto

Předpověď počasí na léto: Jak bude o prázdninách?
Zdroj: profimedia.cz
Předpověď na léto

Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a lidé jsou zvědaví, jak vlastně bude. Počasí bylo poslední dobou v České republice jako na houpačce, a proto si milovníci léta nejsou pořádně jistí, jak to letos dopadne. Meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz prozradila dlouhodobější předpověď! 

Průměrná letní teplota v Česku mezi lety 1981 až 2010 se pohybovala na 17 °C. Meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz uvedla, že „podle výhledů sezónních modelů to vypadá, že by odchylka od dlouhodobého teplotního normálu měla být patrná zejména u července.” Podle sezónní předpovědi National Centers for Environmental Prediction (NCEP) by mělo být v průměru o 0,5 až 1 °C tepleji než normálně.

Teplé dny nás neminou

Podle předpovědi to tedy vypadá, že taková vedra jako v roce 2018 nás nečekají. Tehdy bylo na stanici Doksany napočítáno 48 tropických dnů. „Zároveň se ale nemusíme obávat, že se nám vyhnou tropické teploty - ty k létu u nás vždy patří,” dodala meteoroložka, a lidé si tak mohou oddechnout, protože se letních teplot přece jen dočkají.

Honsová uvedla také to, že pro letní měsíce v Česku jsou typické srážky, které jsou nejbohatší z celého roku. „Srážkově by letošní letní období mělo být podle posledních předpokladů normální, což je dobrá zpráva pro vodohospodáře, výrazněji by se nemělo prohlubovat sucho,” upřesnila.

Srpen bude nejlepší

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by se měly teploty na konci června a začátkem července pohybovat kolem 20 °C. Začátek letních prázdnin tak tropický nebude.

Pokud si lidé navíc plánují dovolenou, měli by si ji vzít až v srpnu, protože zvlášť v tomto období jim bude počasí přát. „Srpen by měl přinést mírnou kladnou teplotní odchylku od normálu. Naopak nejvíce proměnlivé a na srážky bohaté počasí přináší hned první červencová dekáda,“ doplnila Honsová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy