Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Právo na ukončení vlastního života je stále v nedohlednu. Vláda s eutanazií nesouhlasí

Právo na ukončení vlastního života je stále v nedohlednu. Vláda s eutanazií nesouhlasí
Zdroj: profimedia.cz
Dobrovolná smrt
Eutanazie, neboli usmrcení na žádost v případě nevyléčitelné nemoci, bude v Česku i nadále považována za vraždu. Ve čtvrtek odpoledne návrh na její uzákonění odmítla vláda premiéra Andreje Babiše (ANO). Návrh podali někteří členové ANO a Pirátů. Ti se snažili prosadit podobný zákon, který už dávno platí například v Belgii či Kanadě.

Někteří lidé, kteří mají nevyléčitelnou nemoc, trpí dlouhé roky v agonii a těžkých bolestech, na které nezabírají léky. Na nesnesitelná muka by mohla být řešením eutanazie, neboli usmrcení na žádost. V zemích, ve kterých je povolena, na ni mají právo jen lidé, co prokazatelně trpí nevyléčitelnou nemocí. A právě takový návrh se snažili prosadit někteří poslanci ANO a ODS.

Návrh neměl šanci

„Jedna z největších hodnot, kterou v rámci naší společnosti uznáváme, je svoboda člověka. Dosud ale stále zavíráme oči před přáním nemocných a odpíráme jim možnost odchodu ze světa podle jejich přání,“ řekl v minulosti Lukáš Bartoň (Piráti) pro Novinky.cz, který o uzákonění eutanazie usiluje.

V návrhu zákona bylo uvedeno, že podmínkou pro eutanazii je plnoletost a svéprávnost dotyčné osoby. Ta by navíc musela prokazatelně trpět nevyléčitelnou nemocí, která způsobuje nesnesitelné bolesti. Návrh na uzákonění usmrcení na žádost ale neprošel přes vládu, která s ním nesouhlasí.

V pondělí se k návrhu odmítavě vyjádřila ministerstva zdravotnictví, vnitra a sociálních věcí, neutrální postoj zaujalo pouze ministerstvo spravedlnosti. Proti pak byl i Nejvyšší soud či Česká biskupská konference.

Paralympijská šampionka si zvolila smrt

Novela zákona nyní poputuje do poslanecké sněmovny, kde se o ní bude diskutovat. S největší pravděpodobností se ji ale nepodaří prosadit, jelikož většina poslanců vyjádřila zamítavý názor.

Eutanazie se jako první uzákonila v Nizozemsku, přistoupila k ní i Belgie, Švýcarsko, Lucembursko nebo například Kanada. V Belgii eutanazii využívá každý rok více než tisíc lidí. Nejznámějším případem je belgická paralympijská šampionka Marieke Vervoort. Ta trpěla degenerativním onemocněním svalů, které ji způsobovalo takové bolesti, že třeba týden v kuse nespala. Eutanazii podstoupila 22. října 2019.

Související články

Další články