Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Právník Ondřej Dostál porazil vládu u soudu: Stát chytračil, teď přijdou žaloby

Právník Ondřej Dostál porazil vládu u soudu: Stát chytračil, teď přijdou žaloby
Zdroj: reprofoto
+ Dalších 8 fotografií
borec
Výrok soudu, který ve čtvrtek zrušil vybraná krizová opatření ministerstva zdravotnictví, otřásl nejen vládou, ale rezonoval Českem. Podle autora vítězné žaloby Ondřeje Dostála, který je specialistou na zdravotnictví a právní zastupování pacientů, bude muset vláda některé svoje kroky proti koronaviru přehodnotit. V tuto chvíli vzniká i šance, že se firmy budou moct domáhat náhrady vzniklé škody.

Dostál upozornil, že podstatou rozsudku soudu je, že nedovolil vládě, aby – navzdory epidemii – nakládala s právy lidí svévolně a libovolně.

"V tom smyslu, kdo a jak bude příkazy a zákazy vydávat. Důvod, proč jsem žalobu podal, byla hlavně operace z 23. března, kdy vláda nahradila svá opatření, vydaná předtím podle krizového zákona, podobnými opatřeními vydanými už jen ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně zdraví. To znamenalo mimo jiné výrazné snížení šancí na náhradu škod," uvedl expert na právo v rozhovoru pro Respekt.

Renomovaný advokát je přesvědčen, že vláda rozhodnutí právně převedla pod ministerstvo zdravotnictví z důvodu, aby nebylo možné domáhat se náhrad způsobených škod. "V krizovém zákoně je napevno i paragraf o náhradě škody, v zákoně o ochraně veřejného zdraví nikoli. Nevím, jestli vláda změnu provedla právě kvůli tomu, každopádně z hlediska šance na odškodnění tam - myslím - rozdíl existuje. A soud nám mimo jiné řekl, že takto chytračit nelze," upřesnil muž, který porazil stát a nadělal týmu Andreje Babiše kupu problémů.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy