Právník Ondřej Dostál porazil vládu u soudu: Stát chytračil, teď přijdou žaloby
Dostál upozornil, že podstatou rozsudku soudu je, že nedovolil vládě, aby – navzdory epidemii – nakládala s právy lidí svévolně a libovolně.
„V tom smyslu, kdo a jak bude příkazy a zákazy vydávat. Důvod, proč jsem žalobu podal, byla hlavně operace z 23. března, kdy vláda nahradila svá opatření, vydaná předtím podle krizového zákona, podobnými opatřeními vydanými už jen ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně zdraví. To znamenalo mimo jiné výrazné snížení šancí na náhradu škod,“ uvedl expert na právo v rozhovoru pro Respekt.
Renomovaný advokát je přesvědčen, že vláda rozhodnutí právně převedla pod ministerstvo zdravotnictví z důvodu, aby nebylo možné domáhat se náhrad způsobených škod. „V krizovém zákoně je napevno i paragraf o náhradě škody, v zákoně o ochraně veřejného zdraví nikoli. Nevím, jestli vláda změnu provedla právě kvůli tomu, každopádně z hlediska šance na odškodnění tam - myslím - rozdíl existuje. A soud nám mimo jiné řekl, že takto chytračit nelze,“ upřesnil muž, který porazil stát a nadělal týmu Andreje Babiše kupu problémů.
Bobina terčem nechutného podvodu: Kráska je připravena na soudní bitvu
Související články

Remdesivir, na kterém pracoval Čech, zabírá proti koronaviru: Ze 125 lidí 123 vyléčil

Českem se šíří nová varianta covidu. Do Vánoc se nakazí celá země, varuje Prymula

Nakažených covidem přibývá, nemocnice znovu zavádějí speciální opatření

Totální rozvolnění! Podle Fialy budou od 1. března povinné jen respirátory















































