Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Pravda o kostelu, který proslavil seriál Most! Stěhovali ho po kolejích

Zdroj: archiv
+ Dalších 66 fotografií
seriál most!
Česká televize v poslední době slaví nevídaný úspěch s komediálním seriálem Most! Jednou z dominant města Most je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který má za sebou vskutku zajímavou minulost. V minulosti byl totiž přestěhován kvůli těžbě uhlí.

Seriál Most! v lidech vzbuzuje vesměs úsměv a na to, že jsou venku pouze tři díly, tak to vypadá, že bude velmi úspěšný. Dnes večer se diváci České televize mohou těšit na čtvrtý díl veleúspěšného seriálu.

Jednou z nejvýraznějších dominant města Most je jednoznačně kostel Nanebevzetí Panny Marie, který chce farář v seriálu otočit oltářem na východ. Tak, jak to má skutečně být. Kostel totiž opravdu v minulosti putoval po kolejích, a to kvůli těžbě uhlí.

Kostel váží 12 000 tun, a když ho v roce 1975 přesouvali z původního místa o 850 metrů dál, stavba se pootočila na jih. Stěhování kostela jednoznačně vešlo do dějin českého i světového stavitelství. Náklady na přesun kostela se vyšplhaly na neuvěřitelných 180 milionů korun.

V jednu chvíli se stavitelům kostel dokonce rozjel natolik, že nastaly obavy o to, že nebude moci vůbec zastavit. Samotný kostel se v roce 2010 stal kulturní památkou a dnes slouží jako kulturní centrum.

Související články

Další články