Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Pravda o dietách: Hladovka je HIT, ale tohle vám o nebezpečné dietě nikdo neřekl!

Tohle vám o hladovce neřekli.
Zdroj: Profimedia
Polovina léta je fuč, plavková sezona je v plném proudu a stejně jako loni si i letos říkáte, že jste ji kvůli svojí oplácané postavě zase nestačili podchytit včas? Smůla, shazování kil a rýsování do plavek už nestihnete. Pokud tedy chcete hubnout zdravě. Jestli ne, jedna varianta by tu byla. Hladovka. Co všechno obnáší přestat jíst? Kolik kilo a za jak dlouho zhubnete? Čtěte nový seriál eXtra.cz, ve kterém se dietám koukneme podrobně na zoubek.

Miliony lidí po celém světě se dennodenně mučí držením nejrůznějších diet. Existují jich stovky, my se v našem seriálu podíváme na ty nejznámější. Zjistíme, jak hubnou slavní. Která dieta je nejúčinnější, kolik se dá zhubnout za týden a nějakou dietu si i vyzkoušíme. Dnes si rozebereme tu nejdrastičtější, a to hladovku.

Hladovka, při které nejíte žádnou tuhou stravu a pijete vodu nebo bylinné čaje či citrusové šťávy, patří mezi nejúčinnější diety, pokud potřebujeme zhubnout rychle, zároveň si jí ale celkem snadno můžeme rozházet metabolismus, tudíž pro zdraví není zrovna šetrnou variantou a dlouhodobě není ani efektivní.

Ptáte se proč, když zhubnete? Při hladovění sice začnete hubnout v krátkém čase, jenže to, kvůli čemu vám kila letí dolů, nejsou tukové zásoby, ale svalová hmota. „To je to nejhorší, co se vám může stát. Při této dietě ztrácíte svalovou hmotu, zásoby minerálních látek, přetěžujete extrémně ledviny a do krve vyplavujete toxiny,“ uvedla pro eXtra.cz nutriční terapeutka Gabriela Tomanová.

„Hladovka vás maximálně rozladí. Budete se cítit podrážděně a unaveně. A za pár dní můžete očekávat jo-jo efekt,“ dodává Tomanová. Při jo-jo efektu, až začnete opět jíst tak, jak jste byli zvyklí, přiberete jednou tolik to, co jste zhubli. A to se sakramentsky nevyplatí!

Z hladovky vstávají vlasy na hlavě i lékařům a dalším odborníkům, kteří zdravému stravování zasvětili život a vyhladovění organismu taktéž označují za škodlivé. „Ani jediný solidní lékař vám dnes neřekne, že je hladovka zdravá. Stala se však módní záležitostí,“ tvrdí jeden z nejznámějších nutričních terapeutů Jean-Michel Cohen.

Podle něho je naprostý nesmysl i dnes tolik módní detoxikace těla, při níž lidé minimálně den nejedí, aby vyčistili své tělo a hlavně střeva. „Jednodenní hladovka po opici, budiž. Ale hladovka vůbec nemá detoxikační účinky, naopak se při ní budete cítit více unaveni,“ dodává.

Přestože hladovce nedávají odborníci své posvěcení, je stále velmi populární, lidé totiž chtějí výsledky vidět hned. Důkazem její popularity je i přibývající počet lidí, kteří se hlásí na speciální zájezdy nebo kúry do specializovaných středisek, v nichž se trápí hlady pod dozorem. Moderní jsou luxusní kliniky s terapeutickými hladovkami, pobyty na venkově nebo horách, jeden zahraniční web svým klientům dokonce nabízí hubnutí v marocké poušti.

Jestli potřebujete zhubnout s dlouhodobým efektem, tedy abyste si váhu udrželi, na hladovku se vykašlete. Akorát byste si rozhodili metabolismus a stejně byste nevydrželi hladovět věčně, takže zhubnutá kila by vám za pár dní vyletěla zpátky i s nějakou zásobou navíc. Raději upravte svůj jídelníček. „Jezte vyváženě 5× – 6× denně. Třikrát do týdne zvolte správnou pohybovou aktivitu,“ radí na okraj nutriční terapeutka Tomanová. Ale o tom, jak to dělat správně, zase příště.

Související články

Další články