Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Prášek nebo gel: co je účinnější a co šetrnější k prádlu?

Prášek nebo gel: co je účinnější a co šetrnější k prádlu?
Zdroj: Unsplash
praní prádla

Jak se to má s praním v prášku a s praním v gelu? Je některý z pracích prostředků účinnější za všech okolností? Či naopak šetrnější k prádlu, k pračce nebo k životnímu prostředí? Který byste měli koupit, když jsou prací prostředky v akci? Pojďme to rozklíčovat.

Základní rozdíl mezi gelem a práškem? V účinnosti a schopnosti se rozpustit

V Albert supermarket letáku jsou teď akce na prací prostředky, a to jak na prášek, tak na gel. Slevy jsou nezvykle vysoko: 58 % a 63 %. Proto se dá s výhodou nakoupit do zásoby. Jenže: po kterém sáhnout? Je lépe prát v prášku nebo v gelu?

Mezi pracím práškem a gelem je spousta rozdílů. Ty hlavní jsou v účinnosti praní a schopnosti prostředku se zcela rozpustit. Účinnější praní vám zajistí prací prášek. Ale gel se lépe rozpouští a nebude usazeninami zanášet pračku a ani odpad. 

Proč je prací prášek účinnější než gel?

Účinné prací látky jsou v suchém stavu stabilnější a aktivují se až s kontaktem s vodou. Do prášku se navíc dá přidat i aktivní kyslík, čímž se zvyšuje jeho schopnost „boje“ s nečistotami i hlouběji ve vláknech. Aktivní kyslík je též bělicí látkou, a tak se výsledky praní i na pohled jeví lepšími. Daní za použití aktivního kyslíku je vyšší opotřebení prádla během praní. Kyslík je zkrátka oxidant.

Prášek používejte na praní více zašpiněného prádla. Zejména utěrek, ručníků a prádla ložního, které necháváte vyprat při vysokých teplotách. Tehdy prací prášek poslouží nejlépe. Dobře se hodí i k praní toho textilu, který více umastíte nebo zašpiníte dost viditelně - typicky oděvy pracovní.

Gel předčí prášek při nižších teplotách praní

Prací gel teď možná vypadá, že příliš nevyužijete. Ale opak je pravdou. Všechno praní, co probíhá při nižších teplotách (30 - 40 stupňů) a v kratším čase (do hodiny), se může odehrávat s gelem - a výsledky budou uspokojivější. Proč? Protože prášek by se nerozpustil, zatímco gel ano.

S použitím gelu zabráníte zanášení pračky nerozpuštěným práškem. Krátké prací programy také nevymáchají prášek dostatečně, a ten může dráždit pokožku, především na citlivých místech. Gel používejte na praní zpoceného oblečení, kde stačí jen hodinka ve vlažné vodě, nebo méně.

A který je šetrnější k prostředí?

V tomto případě nezáleží na formě, ale na složení. Šetrnější k životnímu prostředí jsou ekologické prací prostředky, z nichž jsou všechny složky zcela odbouratelné. Eko prášek a eko gel se dopadem na životní prostředí neliší. V těch obyčejných se však používají molekuly pro přírodu nepřirozené, a tudíž i nerozložitelné. 

Aviváž? Kapitola sama pro sebe

Aviváže toho dokáží hodně, ale jen v případě, že je správně vyberete a správně používáte. K funkčnímu prádlu je do praní nepřidávejte vůbec, k ručníkům a osuškám také ne. Pokud máte domácí čističku odpadní vody, aviváži se vyhněte obloukem. 

V ostatních případech vám ale může pomoci, udrží prádlo svěží mnohem déle a zejména pletené kousky zbaví nepříjemné elektrostatiky. Podívejte se, jak vybrat správnou kombinaci aviváže k pracímu prostředku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy