Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Praha zakázala segwaye. Centrem města už se neprojedete

Po Praze už se na segwayi jen tak neprojedete!
Zdroj: profimedia.cz
Rada hlavního města Prahy dnes ráno schválila nařízení, které zakazuje jízdu na vozítkách segway na území Pražské památkové rezervace i v některých oblastech mimo ni. Zákaz bude platit v celé Praze 1, v části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4, Smíchova, v Libni, v celých Holešovicích a na Letné.

Zákaz vejde v platnost od první poloviny srpna a segwaye budou mít zákaz do těchto několika pražských částí. „Je to vítězství zdravého rozumu a důležitý krok ke zvýšení bezpečnosti v ulicích Prahy. Segwaye na chodníky v centru Prahy prostě nepatří,“ řekl JUDr. Ivan Solil, radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality.

„Prosadit změnu nebylo jednoduché. Nejprve totiž bylo třeba novelizovat zákon o provozu na pozemních komunikacích,“ dodává radní Solil. Novela silničního zákona nabyla účinnosti dne 20. února 2016. Zákon nově vymezil vozítka segway jako „osobní přepravník“ a obcím umožnil regulovat jejich provoz.

„Jsem rád, že magistrát vyslyšel Prahu 1 a další městské části. Lidé, kteří nebydlí nebo se nepohybují často v centru, si možná ani neuvědomují, jak velký problém segwaye představují,“ řekl zástupce starosty Prahy 1 a radní hlavního města Prahy Daniel Hodek.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce. Jenže výsledkem byly desítky zranění chodců i samotných jezdců na vozících, kteří velmi často řídili tyto těžké a rychlé stroje pod vlivem alkoholu.

Podobný zákaz vozítek segway na chodnících platí například ve Velké Británii. V Norsku stejně jako ve Finsku je používání transportérů segway nezákonné. V Berlíně nesmějí segwaye jezdit na plochách určených pro chodce. Jinde jsou vozítka považována za mopedy a musejí mít náležité identifikační označení a další výbavu, jako například odrazky. Navíc má segway dvě kola a motor a s člověkem vážícím až 120 kilogramů jede až 20kilometrovou rychlostí.

Související články

Další články