Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Praha schválila rozpočet na příští rok: Velký přehled, do čeho půjde nejvíce peněz

Praha schválila rozpočet na příští rok: Velký přehled, do čeho půjde nejvíce peněz
Zdroj: eXtra.cz
Praha
Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 přesáhnou deset miliard korun. Úspory město dělalo ve všech rozpočtových kapitolách, kdy běžné výdaje plošně seškrtalo o deset procent. Výjimkou je veřejná doprava a svoz odpadu. Návrh rozpočtu včera po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé.

Včera k večeru byl po dlouhých jednáních schválen rozpočet pro Prahu. "Situace, v jaké se nacházíme, není rozpočtově vůbec jednoduchá. Kvůli covidu nám budou chybět příjmy z daní a navíc pražský rozpočet nabourá i případné zrušení superhrubé mzdy. Bylo tedy velmi obtížné schválit stabilní rozpočet. Co já považuji za nejdůležitější, je to, že se nekrátily investice," řekl pro eXtra.cz Jiří Pospíšil (TOP 09).

Pražští zastupitelé se však shodli na faktu, že nelze skončit v provizoriu, i když je doba zlá. Rozpočet jsme sestavovali ve výjimečné situaci. Nevíme například, co nás čeká v souvislosti s epidemií koronaviru a jejími dopady na ekonomiku. Těch neznámých je celá řada, přesto jsme se rozhodli, že rozpočet schválíme. Neskončíme tak v provizoriu," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Kritika opozice

Opozici se na návrhu rozpočtu nelíbila částka určená na dotace pro sport nebo peníze vyčleněné na tzv. participativní rozpočtování. "Velmi tvrdě jsem včera kritizoval to, že odpovědný radní, který má na starosti oblast sportu, trošku podcenil fakt, že se výrazně snižují peníze na sport v Praze, a to až o jednu čtvrtinu, cca 100 milionů korun. A to jsou velké peníze. Včera jsem na jednání také řekl, že budeme chtít, aby se v průběhu roku daly našetřené peníze do sportu. Ač jsem sportovec amatér, tak si myslím, že je tato oblast důležitá a je ji potřeba podporovat," dodal Pospíšil.

Zastupiteli Ivanu Pilnému (ANO) zase v dokumentu chyběla například podpora podnikání, požadoval více peněz do školství a kritizoval, že nezahrnuje vizi do budoucna. "Kdybychom dělali verbální analýzu slov v té prezentaci (rozpočtu), tak to budou dvě slova - opravy a rekonstrukce. Nemůžeme se spokojit už ve třetím rozpočtu s tím, že budeme dělat jenom údržbové věci," řekl Pilný. Vyhnánek řekl, že město podnikatelům pomáhá a v letošním roce pomohlo. Primárně jejich situaci podle něj má řešit stát.

Stavba metra D

Daňové příjmy hlavního města by měly dosáhnout 56,2 miliardy korun, což je méně než letos, kdy mají být 60,7 miliardy. Od státu dostane město o asi dvě miliardy korun více než letos, a to 18,1 miliardy Kč. Jde o peníze, které město dostává na školy či státní správu a které rozpočtem Prahy pouze takzvaně "protečou." Magistrát také využije 3,3 miliardy korun z minulých let.

Sníženy budou běžné výdaje na fungování města, a to asi o 1,3 miliardy korun na 42,4 miliardy Kč. Investice dosáhnou 14,8 miliardy korun. Mezi nejzásadnější bude patřit mimo jiné stavba metra D, do které město vloží ze svého rozpočtu a rozpočtu Dopravního podniku (DPP) asi 1,7 miliardy Kč. Dalších 363 milionů půjde na opravu stanic metra.

Prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) půjde do vodovodních řadů 2,4 miliardy korun. Další investice jsou plánovány do malešické spalovny, oprav mostů nebo dostavby Průmyslového paláce a obnovy veřejných prostranství. Do školství pak půjde více než jedna miliarda.

Dopady covidu

Vliv na hospodaření má současná koronakrize Dopady covidu letos budou podle odhadu města přes deset miliard korun. Jedná se jak o daňové propady, tak i ztrátu dalších příjmů, jako je například pokles vybraného jízdného v MHD.

V příštím roce bude město splácet své dluhy. Splatí část úvěru od Evropské investiční banky ve výši pěti miliard. Stejnou částku si zamýšlí vedení města půjčit. Peníze chce využít na podporu investic. Zda si je nakonec Praha skutečně půjčí, bude záležet na vývoji hospodaření.

Pro letošní rok má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy Kč.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy