Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Praha hodlá zvýšit cenu jízdného, dopravní podnik přišel kvůli krizi o miliardu korun

Palackého náměstí v Praze. Tady to všechno začalo.
Zdroj: profimedia.cz
krize
Dopravní podnik hlavního města Prahy chce na krizi zareagovat zvýšením jízdného. K tomu ho donutil propad tržeb spojený s epidemií koronaviru. Kvůli tomu do Česka přestaly proudit davy cizinců a právě Praha jako hlavní město na tom nejvíc tratí. Koalice proto začala projednávat zdražení jízdného v MHD i možné úspory.

Dopad krize na dopravní podnik dělá až miliardu korun. Pro portál E15 to v pátek řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Vedení Prahy proto začalo jednat o tom, jak ušetřit a hlavně o možnosti zdražit jízdné. „Zvažují se jednotlivé varianty, z nichž jedna je i tato. Vypracovaly se jednotlivé scénáře, o kterých se teď bude bavit rada,” řekl pro Novinky.cz Scheinherr.

Roční kupon, který dnes stojí 3650 korun, by tak mohl stát až 5400 korun. Navíc se také řeší, zda zrušit zlevněné jízdné pro studenty a seniory. Jednou z variant je i zachování slev, ale posunutí věkové hranice. V případě seniorů platí v současnosti sleva nad 65 let.

"V současné chvíli není na ničem koaliční shoda, proto nechci zveřejňovat a ani komentovat jakékoliv pracovní návrhy. Diskutujeme všechna možná opatření, jak se vypořádat s následky pandemie koronaviru," řekl Scheinherr s tím, že vše je ještě v plenkách. Podle náměstka by mohlo k prvním změnám dojít už v srpnu, jde ale jen o jeho odhad.

Současná cena jízdenky platí od roku 2015, kdy Praha jízdné zlevnila z původních 4750 korun. Za uplynulý rok utržil dopravní podnik z jízdného téměř 4,5 miliardy korun. Kvůli koronaviru se ale očekávají podstatně nižší tržby, jelikož Praha přišla o turisty. Například minulý rok ji navštívilo přes osm milionů lidí.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy