Před dvěma lety došlo v Libyi k únosu několika pracovníků ropné firmy VAOS, mezi kterými byl i Čech. Kromě Pavla Hrůzy zajali džihádisté z areálu ropného pole také Rakušana, čtyři Filipínce, dva Bangladéšany a Ghaňana.

Unesených Čech pochází z Velkého Meziříčí a v Libyi pracoval na pozici catering koordinátora. Ještě nedávno to vypadalo, že je Pavel Hrůza ještě stále naživu a teoreticky by se mohl vrátit v pořádku domů.

Téměř před rokem dostala společnost, pro kterou Hrůza pracoval, informace, že je unesených Čech stále naživu a následně se začátkem letošního léta českým úřadům ozval člověk s nabídkou kontaktu s únosci.

Jenomže od té doby se nic výraznějšího nestalo až do středečního dne, kdy přišla zdrcující informace od rakouského ministerstva zahraničí. "Máme nějaké důkazy o tom nejhorším, čeho jsme se obávali. Pracujeme na ověření informace. Zatím je stále nejasné, co se komu přesně stalo,“ řekl mluvčí rakouského ministerstva zahraničí.

Krizový tým se ovšem stále snaží prověřovat zprávy islamistického webu, který naznačil, že rukojmí byli zabiti hned v roce 2015. Informoval o tom server Idnes.cz.

Mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová sdělila Právu, že o těchto informacích ví, ale nijak je nechtěla komentovat. „Prověřujeme to spolu se zpravodajskými službami,“ uvedla stroze.

Bezpečnostní brigáda Šúra mudžáhidů v Darná oznámila již v pondělí, že již v květnu 2015 v bojích s radikály získala těla pěti pracovníků ropné firmy. Jediní, kteří se dostali na svobodu byli dva Bangladéšané, protože se u nich prokázalo, že jsou muslimové, a poté také jeden Ghaňan.

Libyjský server uvedl, že se podařilo získat jeden laptop, který by měl pravděpodobně patřit unesenému Čechovi. Případ se nadále prošetřuje a závěry ještě nejsou známy.