Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Pozvánka na korunovaci Karla III.: Camilla konečně královnou a omezený počet hostů

Král III. s manželkou Camillou na návštěvě Berlína.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 11 fotografií

Buckinghamský palác zveřejnil pozvánku na korunovaci krále Karla III., která se uskuteční 6. května tohoto roku ve Westminsterském opatství. Na veřejnost zároveň unikla první jména ze seznamu hostů – jejich počet se ale v porovnání s pohřbem královny Alžběty II. výrazně sníží. Novinkou je také změna titulu a oslovení Karlovy manželky Camilly. Z názvu jejího oficiálního postavení vypadne slovo "choť" – druhá manželka Karla III. tak ponese oficiální titul "královna".

Zároveň s pozvánkou zveřejnil palác i nový oficiální portrét prvního královského páru Spojeného království. Karel III. s Camillou na fotografii pózují v nenápadném objetí oděni do šatů v odstínu královsky modré.

Zatímco na oficiální rozloučení s matkou panovníka bylo pozváno osm tisíc osob, korunovace nového krále se bude moci zúčastnit jen čtvrtina tohoto počtu. V grafickém zpracování samotného pozvání se objevuje mnoho symboliky, nejčastěji se nesoucí v duchu jara a znovuzrození. I proto, že nástup nového krále má symbolizovat čerstvý start a období regenerace, k dekorativní výzdobě okrajů pozvánky byly využity motivy divoké zvěře a květin obvykle spojovaných s novými začátky.

Dekorace pozvánky slibuje nové začátky

Přírodní motivy mají také připomínat lásku nového panovníka k přírodě a důraz na témata udržitelného rozvoje a ochrany klimatu. Král Karel III. je obecně považován za panovníka, kterému ochrana životního prostředí vždy ležela na srdci. Mezi množstvím přírodních motivů, jež jsou součástí barevné dekorace pozvánky, se však nacházejí i dojemné milostné symboly a dokonce i pocty.

Jde o citlivé náznaky odkazů na panovníkovy milované zesnulé rodiče – královnu Alžbětu II. a prince Philipa – i poklonu nové generaci královského rodu včetně Prince a Princezny z Walesu. Jak si všiml britský list Daily Mail, s pozvánkou je spojeno mnoho skrytých významů.

Výrazné je rovněž téma romantické a milostné lásky – jedním z nejdojemnějších skrytých poselství pozvánky je pravděpodobně smysl pro jednotu a začlenění, protože erb královny Camilly je na ní uveden v popředí a zvýrazněn do centra pozornosti.

Biden nepřiletí, Pavlovi ano

Přesto, že známo je jen několik desítek jmen pozvaných na ceremonii, očekává se, že jejich seznam bude odrážet moderní a multikulturní Británii, píše The Telegraph. Hosty budou členové zahraničních královských rodin až po nejvýznamnější představitele charitativních organizací. Potvrzena je už také přítomnost českého prezidentského páru Petra Pavla a jeho ženy Evy.

Jde prozatím o jedinou známou českou stopu na ceremonii. Předseda vlády Petr Fiala se v září minulého roku zúčastnil pohřbu královny Alžběty II. V roce 2011 se na svatbě Williama a Kate objevil jediný český zástupce, někdejší velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský. Bohatší účast Čechů se odehrála o sedm let později u příležitosti sňatku Harryho a Meghan – pozvána byla modelka Tereza Maxová. Na královské svatbě se objevila i výživová poradkyně Gabriela Peacock úspěšně budující kariéru v Londýně. Údajně pomáhala s hubnutím do slavnostní uniformy přímo princi Harrymu.

Jednou z nejvýše postavených osobností, která se korunovace nezúčastní, je Joe Biden. Americký prezident v telefonickém rozhovoru s králem uvedl, že zastupovat jej v Londýně bude manželka a první dáma Spojených států Jill Biden. Téměř s jistotou lze tvrdit, že se obřadu ve Westminsterském opatství zúčastní členové celé královské rodiny i s širším příbuzenstvem a vnoučaty. Velmi očekávané je i zapojení nejmladších členů rodu včetně "benjamínka" Louise – ten ještě v dubnu před korunovací oslaví své páté narozeniny.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy