Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Pozor! Podmínky pro cesty do Chorvatska se změnily. Co všechno potřebujete?

Covid pas, očkování, nebo test: Podmínky pro cesty do Chorvatska se změnily
Zdroj: Profimedia
cestování

Do dnešního dne stačil Čechům pro vstup do Chorvatska pas či občanka. To se od zítřka změní. Spolu s účinností nových covid pasů bude Chorvatsko vyžadovat doklad o tom, že příchozí nejsou infekční.

Česká republika se mohla až do nynějška v Chorvatsku těšit výsadnímu postavení. V rámci protiepidemických opatření jsme spadali do seznamu zelených zemí s nejnižším stupněm rizika nákazy koronavirem. Pro cestu do této země tak stačil stejně jako před pandemií pas nebo občanský průkaz.

Od zítřejšího dne se však pravidla změní. Chorvaté nečekaně změnili podmínky pro příjezd do země. Bude nutné doložit, že jste očkovaní a nebo jste covid prodělali. Uznávat se nově bude také celoevropský covid pas, který platí na území Evropské unie právě ode dneška, případně platný negativní test.

Babiš se diví

Nové podmínky pro vstup do Chorvatska vyvolaly překvapení na české politické scéně. "My jsme byli překvapeni, že to takhle změnili," uvedl pro iDnes.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zahraničí Jakub Kulhánek napsal na Twitteru, že ještě dnes nebudou Chorvaté opatření vyžadovat. Platí také výjimka pro děti do 12 let, kterých se opatření netýkají.

Nové podmínky podle chorvatského ministerstva zahraničí souvisí se zavedením covid pasů a mají za cíl kontrolovat vstupy do země. Přijíždějící ze zemí, které na rozdíl od České republiky spadají do vyššího stupně rizika, musí pro vstup předložit doklad o očkování alespoň první dávkou vakcíny proti koronaviru.

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy