Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Pozor, nebezpečí pro vaše děti: Pokud máte tyto hračky doma, vyhoďte je!

Pozor, nebezpečí pro vaše děti: Pokud máte tyto hračky doma, vyhoďte je!
Zdroj: ČOI
+ Dalších 5 fotografií
varování
Česká obchodní inspekce (ČOI) průběžně provádí kontroly dětských hraček. Mezinárodní kontrolní akce nyní odhalila, že se na českém trhu objevuje hned několik hraček, které mohou být pro vaše malé ratolesti nebezpečné. Které to jsou?

Každý rok provádí Česká obchodní inspekce pravidelné kontroly dětských hraček, které jsou v nabídce a prodeji na tuzemském trhu. Jen v roce 2019 zkontrolovala 5 323 modelů hraček, přičemž ve 2 234 případech zjistila porušení právních předpisů.

Nebezpečné hračky

Z posledních provedených kontrol většina hraček neseděla kvůli tomu, že se z nich velmi často uvolňovaly drobné části či jejich součásti nebo byl přístupný výplňový materiál. Jakým hračkám byste se tedy měli podle ČOI vyvarovat?

Jednou z nebezpečných hraček je například "Veverka se zvukem". Ta nevyhověla z hlediska mechanických a chemických vlastností. U této hračky bylo zjištěno, že dítě může odtrhnout malé části, které může vdechnout nebo spolknout. Hračka navíc nesplňuje ani omezující požadavky na přítomnost ftalátu DEHP (lipofilní ester kyseliny ftalové, pro lidské zdraví může být nebezpečný - pozn. red.).

Další nebezpečnou hračkou je panenka "ROSE". Dítě může z panenky odtrhnout část suchého zipu, kterou může vdechnout.

Nebezpečí pro děti představuje také plyšová ryba, která se prodává pod názvem "Plysaky." "Při zkoušce tahem se z hračky uvolnila malá část - přísavka navlečená na provázku, který byl všitý do hřbetu ryby. V průběhu používání hračky malé dítě může přísavku utrhnout, vyvléknout ji z nezajištěného provázku a vložit ji do úst. Tuto součást hračky by mohlo následně spolknut či vdechnout," popsal mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Na to, které další hračky jsou nebezpečné a jejichž distribuci v Česku ČOI zakázala, se podívejte do fotogalerie. Pokud některé z těchto hraček máte doma, v rámci bezpečí vašich dětí byste se jich měli urychleně zbavit.

Související články

Další články