Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Pozor na staré bankovky: Kdy jim končí platnost?

Platnost českých bankovek: Kdy jim končí platnost?
Zdroj: Pixabay
+ Další 2 fotografie
výměna bankovek

Některými staršími bankovkami už od půlky příštího roku nezaplatíte. Česká národní banka je stahuje z oběhu. Bankovky můžete až do 30. června 2024 vyměnit na pokladnách všech bank. Po tomto datu pak už jen na pokladnách ČNB

Bankovky, kterými platíme, nemají svou hodnotu navěky, ale pouze do té doby, než jim Česká národní banka (ČNB) ukončí životnost. To se právě nyní stalo s některými staršími vzory bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999.

Ty budou postupně stahovány z oběhu, přičemž jejich výměna bude časově neomezená. ČNB si od toho slibuje sjednocení vzorů bankovek stejné nominální hodnoty.

A jak bankovky, kterými už zanedlouho nezaplatíte, rozpoznáte od těch ostatních? Nejsnáze šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Jak uvádí ČNB: "Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou."

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy