Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

POZOR: Na mobily Čechů útočí nebezpečný virus a vykrádá jejich bankovní účty!

Zdroj: profimedia.cz
Několika tisícům českých uživatelů mobilních zařízení s operačním systémem Android hrozí napadení internetového bankovnictví. Kdo si stáhl aplikaci pro nahrávání hovorů QRecorder, je v riziku... Důvodem je skutečnost, že po aktualizaci může být aplikace zavirovaná.

Co přesně hrozí? Útočník se podle portálu iDnes.cz může lehce dostat k bankovním účtům klientů bank. Nahrávač hovorů je běžně dostupný v oficiálním aplikačním obchodě Google Play pro smartphony s Androidem. Obsažený škodlivý program pod názvem Spy.Banker.AIX umožňuje útočníkům ovládnout přístup do bankovního účtu napadeného uživatele, a to přes vzdálený přístup.

Česká bankovní asociace v úterý v tiskové zprávě uvedla, že některé české banky čelily v posledních dnech několika pokusům o odcizení peněz klientům. Šlo zejména o ČSOB, Raiffeisenbank a Českou spořitelnu. Někteří klienti přišli o stovky tisíc korun až miliony korun. Případ aktuálně řeší policie.

Škodlivý program v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz ze serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné, a nemusí jít pouze o bankovní aplikace. Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Jak se mohou klienti bank bránit, není zatím jednoznačné. Kromě instalace bezpečnostního softwaru je řešením kontrola požadovaných oprávnění aplikace.

Související články

Další články