Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Pozor na internetové šmejdy! Podvodníci doporučují zboží jménem uznávaných osobností

Pozor na internetové šmejdy! Podvodníci doporučují zboží jménem uznávaných osobností
Zdroj: profimedia.cz
PODVOD
Česká obchodní inspekce každoročně připravuje seznam rizikových webových stránek. Ty mají často anonymního vlastníka a jejich cílem je z lidí vylákat peníze. V současnosti seznam obsahuje 1000 webů. Víte, jak poznat rizikový web?

Ve většině případů se jedná o stránky, které nemají uvedeny kontaktní údaje. Produkty na nich nabízejí smyšlení lékaři, vědci a další odborníci. Stejně tak se s doporučením objevují i známé osobnosti. Ty však netuší, že jejich jméno a obličej byly zneužity k propagaci zboží a služeb, jejichž cílem je z důvěřivých návštěvníků vylákat osobní údaje a peníze.

„Česká obchodní inspekce nemá zákonnou pravomoc rizikové či podvodné weby přímo zablokovat, může však pokutovat provozovatele pro porušení zákonů v dozorové kompetenci ČOI. Provozovatelé těchto rizikových webů jsou zpravidla anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro Českou obchodní inspekci, a tím hrubě porušují právní předpisy, navíc dle spotřebitelů často zboží ani nedodají. Takoví se pak ocitnou na našem seznamu rizikových webů, před kterými varujeme,“ říká ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Seznam rizikových stránek najdete na webu www.rizikove.cz. Existují i doplňky pro internetové prohlížeče Chrome a Firefox (Mozilla), které doporučuje Česká obchodní inspekce, a po nainstalování pomáhají odhalit rizikové weby. „Vytvoření doplňků pro spotřebitele považuji za smysluplné a efektivní využití mých zkušeností. Jsem rád za každého, kdo tento doplněk využívá. Má aplikace denně aktualizuje databázi rizikových webů podle dat České obchodní inspekce, je zdarma, bez reklam, a tak to i zůstane,“ tvrdí Jiří Kuba, autor bezpečnostních doplňků pro prohlížeče Chrome a Firefox.

Tipy pro bezpečnější fungování na internetu

  • Buďte pozorní, kde nakupujete. Pozor na anonymní stránky.
  • Plaťte raději kartou nebo na dobírku. Vyhněte se platbám převodem.
  • Pokud při platbě kartou zboží nedorazí a obchodník přestal komunikovat, oslovte svoji banku a využijte „chargeback“. Jde o službu, díky které se vám na účet vrátí peníze.
  • Sledujte recenze daných e-shopů. O praktikách webů toho řeknou dost.
  • Vyhněte se stránkám, které nabízejí extrémně levné a zázračné zboží.
  • Je-li to možné, nenakupujte od prodejců ze zemí mimo Evropskou unii.
  • Existují i tzv. „nákupní galerie“, které jsou těžko rozeznatelné od běžného e-shopu.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy