Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Pozor na flákanec! Aneb 10 tipů, jak neuklouznout a neublížit si na ledovce

Zdroj: Profimedia
ZIMA
Středeční ráno se na řadě míst pyšní nepříjemnou ledovkou, která by měla přetrvávat až do oběda. Uklouznout je snadné – a pád může mít za následek leckdy i těžká zranění. Dávejte si tedy pozor a mrkněte na 10 tipů, jak předejít pádu, které pro vás připravila redakce eXtra.cz.

1. Kvalitní obuv

Kvalitní obuv je základem pro zdravou nohu, v zimě to pak platí o to víc. Vezměte si nejlépe dobře padnoucí kotníčkové boty se šněrováním, které drží nohu lépe zpevněnou. Vyhněte se hladké podrážce, jestli se tedy nechce po ulici klouzat. Ideální volbou je protiskluzová gumová podrážka. A na vysoké podpadky v ideálním případě úplně zapomeňte.

2. Hůlka

Hůlka není jen výsadai nemohoucích či gentlemenů z dob minulých, jde o skvělý modní doplněk, který v těchto dnech opravdu oceníte. Dají se zakoupit či vyrobit různé druhy a věřte, že hůlku po jejím pořízení neodložíte.

3. Pokud to jen jde, zůstat doma v posteli

Kruté mrazy, náledí, koronavirus. V těchto dnech to v ulicích není procházka růžovou zahradou, pokud nemusíte, ven nechoďte. Pracujte z pohodlí domova, v současné době vám stejně nic zvláštního neuteče.

4. Nikam nespěchat

Kdo spěchá, už je tam, praví známé pořekadlo. Na ledovce to platí dvojnásob, když už tedy z domu vycházíte, dbejte na to, abyste vyšli s dostatečným předstihem a nemuseli tak spěchat. Procházka klidnou chůzí vám navíc pomůže i přemýšlet.

5. Přidržovat se zábradlí

V roce 2021 je kvůli pandemii covidu-19 složité se přidržovat zábradlí po cestě ze schodů dolů či nahoru, jestli si ale poctivě dezinfikujete ruce, nebojte se. Je lepší to risknout s přidržováním se zábradlí, než na schodech spadnout a něco si zlomit. Ne-li hůř.

6. Dbejte na svůj pohyb

Extrémní počasí vaší fyzičku prověří nejlíp. Těm, co posilují a pravidelně se věnují údržbě svého těla, se to při náledí vrátí. Když máte dobrou stabilitu, riziko pádu je z logiky věci menší.

7. Hlídejte svůj postoj

Rozhodně se nehrbte a držte svou hlavu rovně. Pohyby dělejte řízeně, ne trhaně. Vzpomeňte si na tělocvik a přemýšlejte nad postavením svého těla. Lehce podsaďte pánev a pokrčte kolena. Uvidíte, že stabilita bude rázem lepší.

8. Sledujte cestu

Sledujte svou cestu, vyhýbejte se velkým ledovým plochám a místům, kam se nedostává přímé sluneční světlo. Například uličky mezi stojícími auty jsou pěkně zrádné...

9. Pozor na přechodu

Přes přechod nespěchejte, auta počkají. Taková bílá zebra přes vozovku umí být při dešti či sněhu až nebezpečně kluzká. A na přecházení silnice bez přechodu se vykašlete, speciálně pak v tomhle počasí.

10. Oklepejte obuv

Uklouznutí s následným bolestivým pádem hrozí i v interiéru. Nebudete-li si oklepávat boty od tajícího sněhu, můžete sebou snadno fláknout.

Související články

Další články