Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 koronavirus Výměna manželek 2020

Nejnovější kauzy

Pozor na čerty! Dítě si ze strašení může odnést těžké následky, varuje odborník

Zdroj: camp666.com
+ Další 2 fotografie
tradice
V předvečer svátku sv. Mikuláše podle tradice obchází Mikuláš ve společnosti anděla a čerta rodiny s dětmi. Děti jsou tázány, zda byly hodné. Jenže během tohoto procesu děti často brečí a bojí se, že je čert odnese do pekla. A možná jste ani netušili, že přemíra takového jednání - strašení - se může podepsat na dětské psychice. A to hodně hluboce. Redakce eXtra.cz oslovila psychologa Jeronýma Klimeše, který popsal rizika, které si dítě postrašené za pomyslnou hranici může z jednoho večera odnést.

„Čerta a Mikuláše by měl dělat někdo z rodiny nebo blízké rodiny. To znamená lidé, kteří dítě znají a nejdou do extrému. Tradice jako Mikuláš má mít účel projít si hodnoty, jako co je důležité a co není a dát dětem příležitost, aby se učily. Je to de facto rodičovské napomenutí. Pro rodiče to je hra a pro dítě by to rozhodně nemělo být trauma,“ řekl eXtra.cz Jeroným Klimeš s tím, že všichni by měli nakonec ocenit, že setkání dítěte s Mikulášem a čertem bylo dobré.

Jenže ne vždy návštěva Mikuláše a čerta dopadne ideálně. A traumata ze strašení se dostaví… „Do extrému by to nikdy nemělo dojít. Pokud se tak stane, tak samozřejmě následek traumatu může vyvolat u dítěte pomočování, přehnanou obavu, psychické problémy. Na dítěti by zkrátka neměly být vidět následky Mikuláše. Mělo by to být maximálně takové to bubu, ale to je celé,“ vysvětlil Klimeš s tím, že tradice je užitečná. „Dětem to ukazuje takové to pomyslné dobro a zlo a že v negativním smyslu přijde trest, v tom pozitivním pochvala. Pro rozvoj dítěte a vnímání aspektu dobra a zla je to dobrá pomůcka, ale vše se musí držet v mantinelech,“ dodal pro eXtra.cz Klimeš.

Tradice, kdy rodiny s dětmi navštěvuje trojice Mikuláš, čert a anděl, je v Česku zakořeněna. Svatý Mikuláš je patronem námořníků a rybářů, ochráncem převozníků a hlavně dětí. Každý dnes ví, že bývá oblečen v červeném plášti, na hlavě mívá biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu. Celkovou vizáž doplňuje bílý plnovous. Podle tradice Mikuláše doprovází éterický anděl, celý v bílém, jenž symbolizuje dobro. Posledním je čert, který je často velmi diskutovanou postavou v celé trojici. Je nejenom symbolem zla, nosí řetěz, kterým chrastí a pytel, aby si v něm mohl zlobivé děti odnést do pekla. Z něj mají ti nejmenší největší obavy a často se kvůli strachu, že je čert odnese v pytli do pekla, v jejich očích objeví slzičky… Tak snad i letos to pro všechny děti dopadne dobře a ne nějakým výrazným extrémem.

Související články

Další články