E952 neboli cyklamát je velmi agresivní a zákeřné éčko. Jde o umělé sladidlo, které je až 40krát sladší než bílý cukr, ovšem neobsahuje žádný energetický obsah. Jeho výroba je opravdu nechutná, získává se z louhu sodného a hydroxidu vápenatého do cyklohexlaminu. Je to skoro neuvěřitelné, ale cyklohexlamin napomáhá k hubení hmyzu, korozi a je pomocníkem při výrobě plastů.

Existuje řada studií, které dokazují že E952 způsobuje rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace a poškození varlat. Poznatek se testoval na laboratorních krysách. Více tuto problematiku probírá web emulgatory.cz a také portál TN.cz.

Není s jistotou potvrzeno, že cyklamáty přímo způsobují rakovinu, je ovšem zjištěno že zvyšují účinky karcinogenních látek a vyvolávají tedy vyšší výskyt rakoviny močového měchýře. Odborníci se shodli, že doporučenou denní dávkou je 7 mg na 1 kg lidské váhy a tato dávka by se rozhodně neměla překračovat.

Je několik zemí, které mají používání této látky zakázané, jako například Norsko, Velká Británie či Amerika. Bohužel Evropská unie k tomuto rozhodnutí ještě nedospěla, a tak je použití dovoleno i v České republice. U nás byly zakázány do roku 2002.