Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Pozor! Éčko 952 v Americe zakázali, protože zabíjí. V ČR ho pijeme dál! SEZNAM VÝROBKŮ

Máte tyto výrobky rádi?
Zdroj: archiv
Věděli jste, že nejrůznější šťávy, džusy, kola, ale i nealkoholické pivo obsahují nebezpečnou látku E952, která může způsobovat rakovinu? E952 je na území USA zakázaný, ale v Evropě ho pijeme dál.

E952 neboli cyklamát je velmi agresivní a zákeřné éčko. Jde o umělé sladidlo, které je až 40krát sladší než bílý cukr, ovšem neobsahuje žádný energetický obsah. Jeho výroba je opravdu nechutná, získává se z louhu sodného a hydroxidu vápenatého do cyklohexlaminu. Je to skoro neuvěřitelné, ale cyklohexlamin napomáhá k hubení hmyzu, korozi a je pomocníkem při výrobě plastů.

Existuje řada studií, které dokazují že E952 způsobuje rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace a poškození varlat. Poznatek se testoval na laboratorních krysách. Více tuto problematiku probírá web emulgatory.cz a také portál TN.cz.

Není s jistotou potvrzeno, že cyklamáty přímo způsobují rakovinu, je ovšem zjištěno že zvyšují účinky karcinogenních látek a vyvolávají tedy vyšší výskyt rakoviny močového měchýře. Odborníci se shodli, že doporučenou denní dávkou je 7 mg na 1 kg lidské váhy a tato dávka by se rozhodně neměla překračovat.

Je několik zemí, které mají používání této látky zakázané, jako například Norsko, Velká Británie či Amerika. Bohužel Evropská unie k tomuto rozhodnutí ještě nedospěla, a tak je použití dovoleno i v České republice. U nás byly zakázány do roku 2002.

Související články

Další články