Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Pozor! 5 pohlavních chorob, které na vás čekají na každém rohu

Víš, s kým spíš?

Pohlavní choroby jsou tou nepříjemnou součástí sexuálního života. Pokud se člověk dostatečně nechrání, a co si budeme nalhávat, málokdo se chrání vždy stoprocentně, měl by mít alespoň základní přehled o tom, jaké příznaky provázejí nejrozšířenější pohlavní choroby u nás.

Není to zrovna příjemné téma, ale lepší zítra vyřešit pálení při čůrání než za rok řešit částečnou mozkovou demenci nebo neplodnost, ne?

1. Chlamydie

Nemoc, u které muži působí jako přenašeči a nemají žádné příznaky. Ženy trpí opakovanými záněty močového měchýře a výtoky, dlouhodobé neléčení chlamydií může vést až k neplodnosti. Jejich zákeřnost spočívá v tom, že při běžném vyšetření na ně lékař nepřijde, musí vás objednat na speciální test, za který si připlatíte. Léčí se antibiotiky a přeléčit se musí i všichni eventuálně nakažení partneři. Chlamydiemi se bohužel můžete nakazit i bez pohlavního styku.

2. Kapavka

Jedna z nejrozšířenějších sexuálních chorob, která ovšem také nemá bůhvíjaké příznaky. Při kapavce můžete opět trpět zánětem močového měchýře, ženy mívají hnisavý výtok a pokud došlo s nakaženým k orálnímu sexu, je riziko, že dostanete zánět nosohltanu. Bakterie kapavky se totiž ráda usadí i v krku. Někdy se nemocnému může na genitáliích vytvořit i hnisavý váček. Léčí se antibiotiky a sexuální abstinencí, dokud nebudou všechny testy negativní.

3. Syfilis

Syfilis je velice nebezpečná pohlavní choroba, protože pokud není léčena, může v nejhorším případě skončit i smrtí. Její příznaky jsou zprvu nenápadné, na genitáliích se vám objeví malý vřídek, který sám po čase zmizí. Můžete prodělat lehčí chřipku, mohou vás bolet svaly a klouby a to je vše. Po dalších několika týdnech přijde vyrážka a poté nemoc na několik let „usne“ a vrátí se v další fázi, kdy už začíná být zle. Po těle a v ústech se vám začnou objevovat tuhé bulky, čímž se tělo brání proti bakterii, a nemoc začne postihovat centrální nervovou soustavu. Může tak dojít k ochrnutí a k poškození mozku, před vynálezem antibiotik syfilida zabíjela ve velkém.

4. Herpes

Herpes není nijak zvlášť nebezpečná pohlavní choroba, je hlavně nepříjemný. Ten genitální se chová stejně jako klasické opary na rtu. Objevuje se a mizí a jeho výskyt ovlivňuje zdravotní stav a psychika pacienta. Jakmile v sobě jednou máte herpes virus, už se ho nezbavíte. Léčit se dá jen, když se objeví, klasicky mastičkami nebo antivirotiky. Průšvih je, že ho můžete chytit i jinak než pohlavním stykem.

5. HPV

Lidský papillomavirus nezpůsobuje pohlavní chorobu, ale je velmi rozšířený a nebezpečný zejména pro ženy. Jeho nositelem je totiž 70 procent populace a pokud se jím žena nakazí, může se u ní časem vyvinout rakovina děložního čípku, jiné typy HPV viru způsobují genitální bradavice. Dnes už proti němu existuje očkování, které je velmi drahé a funguje nejvíce u dívek, které ještě neměly pohlavní styk.

Mohlo by vás zajímat

Další články