Poznají psi, že jsou psi? Pozná třeba rotvajler, že i ta maličká čivava je také pes?
Na světě neexistuje tak různorodý živočich, jako je pes. Psů žije na naší planetě zhruba půl miliardy a 340 různých plemen. Psi se samozřejmě řídí výborným čichem. Takže podle čichu poznají svého kolegu psa jiného plemene.
Ale ví se už méně, nakolik mají dobrý zrak. Může třeba od pohledu poznat rotvajler čivavu? Nebo si o ní myslí, že je to třeba krysa nebo morče, nebo něco, co by mohl zakousnout?
Francouzští vědci vybrali na svůj experiment 9 psů. Před jednoho labradora, border kolii a 7 voříšků postavili dvě obrazovky a na nich promítali různé obrázky. Na jednom monitoru měli pejsci možnost vidět obrázek psa, na druhém krávu, případně jen černou nebo modrou barvu. Obrázky byly pořád stejné. Stejný druh psa, stejná kráva, stejná barva.
Obrázky psům promítali tak dlouho, dokud pes neoznačil obrazovku se psem. Když se strefil a tak správně odpověděl, dostal něco dobrého, aby byl motivovaný. Za špatnou odpověď ale nezískal nic. Po několika kolech nakonec psi dokázali správně určit obrazovku se psem.
Pes je ale velmi učenlivý a dá se vycvičit takřka k čemukoliv. Hlavně když ho inspirujete pamlsky. Takže první fáze byla ta, že když se na obrazovce objeví jiný pes, psi ho musí označit a poznat. Když se toto všechno pejsci naučili, začal teprve ten pravý experiment.
Na dvě obrazovky se promítaly obrázky psů různých plemen. A to i těch, které psi z experimentu nemohli nikdy vidět. Na druhé obrazovce se pak ukazovala jiná zvířata jako papoušek, slepice nebo želva. Vědci pak sledovali, jak budou psi reagovat a jestli poznají psa.
K překvapení všech psi dosahovali velmi dobrých výsledků. Upřednostňovali obrázky se psy. Z celého experimentu vyplývá, že psi se opravdu poznají a nepotřebují k tomu čich.