Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Pozitivní zpráva ke koronaviru: Reprodukční číslo klesá, šíření epidemie zpomalilo

(Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz
Koronavirus
Cílem bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bylo snížit reprodukční číslo (číslo R). Snažil se toho docílit přísnými epidemiologickými opatřeními a zřejmě se podařilo. V posledních dvou týdnech klesalo reprodukční číslo pomalu nebo se vždy několik dní drželo na stejné hodnotě. V posledních dnech se však pokles výrazně zrychlil.

Českou republiku zužuje zákeřný koronavirus. V první vlně jsme byli považování za premianty, nicméně druhou vlnu naše republika moc nezvládla. Čísla nakažených každým dnem raketově stoupají. Důležitým bodem v boji proti koronaviru bylo snížit reprodukční číslo, které ukazuje, kolik dalších lidí může infikovat jeden nakažený člověk.

Opatření fungují

Na začátku října bylo reprodukční číslo 1,1 a narostlo až na hodnotu 1,5. Úkolem přísných vládních opatřeních bylo snížit hodnotu reprodukčního čísla. Přísná opatření se zřejmě konečně začínají projevovat. Poslední dva týdny klesalo reprodukční číslo velmi pomalu. Ovšem za poslední dny pokleslo číslo podle portálu Novinky.cz mnohem rychleji.

Ve středu 28. října, kdy byl den oslav vzniku samostatného Československa, se hodnota čísla R opět poprvé od 4. října dostala na 1,1, v předchozích dvou dnech bylo reprodukční číslo na hodnotě 1,2, upozornil server s odkazem na portál Data Against Covid.

V den oslav vzniku samostatného Československa, tedy ve středu 28. října, se hodnota R opět poprvé od 4. října dostala na 1,1, předchozí dva dny byla na hodnotě 1,2. V úterý s touto hodnotou přibylo 15 663 nových případů.

Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška už epidemie neeskaluje. Semafor České republiky je sice stále červený a nárůsty jsou extrémní, vývoj se ale podle něj už zbrzdil. "Doufáme, že to bude nějakým způsobem pokračovat.

Denní přírůstky jsou ale stále vysoké," uvedl Dušek. Snižuje se tím pádem i hodnota reprodukčního čísla. K 29. říjnu kleslo na 1,13. To však ale neznamená, že máme vyhráno, tvrdí Dušek. Objem nakažených ve společnosti je tak vysoký, že je to stále vysoká hodnota. Hodnota čísla R 1,1 je také neuspokojivá. Jestliže má mít Česko epidemii pod kontrolou, je nutné snížit hodnotu reprodukčního čísla na 0,8.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy