Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Povodně v Zoo Praha: Bylo to jako apokalypsa, pozorovali jsme plovoucí chatky a auta, říká ošetřovatel

Tohle vypadá jak z katastrofického filmu.
Zdroj: ZOO Praha, publikováno se souhlasem
+ Dalších 19 fotografií
povodně 2002

Petr Velenský je zaměstnán v pražské zoologické zahradě v Troji už od roku 1981. Současný kurátor plazů největší zoo u nás pro eXtra.cz zavzpomínal na dvacet let staré povodně, které katastroficky zasáhly právě i zoologickou zahradu. Tisíciletá voda překonala všechna protipovodňová opatření a chovatelé museli často riskovat vlastní život, aby mohli zachránit ty zvířecí. Dokládají to i fotografie, které nám zoologická zahrada poskytla.

"Na tu povodeň mám několik převládajících vzpomínek," začíná Petr Velenský, kurátor plazů v Zoo Praha, který sehrál při povodních 2002 v pražské zoo poměrně zásadní roli. "Z hlediska té atmosféry to bylo, asi když jsme evakuovali kaloně z pavilonu velkých želv. Neměli jsme informace, jaké povodně budou, ale velké želvy už byly pryč. Snažili jsme se být krok dopředu před těmi informacemi," líčí energický ošetřovatel.

Scéna jako z akčního filmu

"Řekli jsme si, že kaloni přece létají, že se jim nemůže tolik stát. No a pak, když jsme dorazili do pavilonu, zbývala jim sedmdesát nebo osmdesát centimetrů vysoká kapsa u stropu. Nakonec byl pavilon zaplaven až po strop. Elektřina už nefungovala, na střechu bubnoval déšť a nad námi létal vrtulník a vyzýval nás k evakuaci," líčí situaci jako z akčního filmu Velenský, jak kaloně museli shazovat do vody a evakuovat.

"Potom, když už bylo po všem a zvířata byla evakuovaná, tak jsme tu byli týden v kuse, protože řada z nás se nedostala domů, chodili jsme na jeden stožár lanovky a dívali se na jednu gigantickou řeku, která byla mezi zoo a Letnou," popisuje chovatel scénu jako z Hollywoodu. "Plavala tam auta, chaty a podobně. Po tom našem velkém vypětí to bylo vcelku uklidnění, ale ta mohutnost živlu tady ze stožáru lanovky byla neskutečná," vypráví.

Zemřela hrošice i slon

S obrovským vypětím sil se podařilo škody na životech zvířat v podstatě minimalizovat. Jednou z nejsmutnějších obětí zůstává lachtan Gaston, který po řece doplul až do Hamburku, kde bohužel po odchytu zahynul. Statečný lachtan má v zoo svůj pomník a dokonce po něm pojmenovali i restauraci, jak píše web prazskyden.cz.

Veterináři také museli utratit tonoucího slona Kádiru, kterého nebylo možné evakuovat. Zbavena života musela být i hrošice Lentilka, u které hrozilo, že vyplave ze zoo ven a bude ohrožovat lidi.

Zoo Praha přežila řádění povodně hlavně kvůli neskutečné obětavosti lidí, jako je Petr Velenský. Podívejte se na fotografie, které řádění živlu i evakuaci zachycují.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy