Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Povodně se valí Českem: Řeky v ulicích, vylitý rybník, zatopené domy a první oběť

Povodně se valí Českem: Řeky v ulicích, vylitý rybník, zatopené domy a první oběť
Zdroj: youtube.com
+ Dalších 16 fotografií
video
Od sobotního odpoledne meteorologové varovali před velkými bouřkami a přívalovými dešti. Situace se nelepší ani dnes, kdy například na řece Novohradka v Pardubickém kraji, je vyhlášený 3. stupeň povodňové aktivity. Záchranné složky mají plné ruce práce a situace je patrně nejhorší na Chrudimsku. V Heřmanově Městci museli hasiči evakuovat seniory z domova důchodců, přetekl tam rybník. Špatně jsou na tom obce Licomělice, Hrbokov a Vápenný Podol. Velká voda má první oběť.

"Na většině území se vyskytnou bouřky doprovázené nárazovým větrem, kroupami a zejména přívalovým deštěm. V bouřkách může v krátké době napršet kolem 60 mm, v opakovaných bouřkách mohou být úhrny i vyšší. Nejsilnější bouřky se vyskytnou pravděpodobně v oblasti jižní a střední Moravy, Vysočiny a pomezí středních a východních Čech," varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

S velkou vodou zápasí hlavně kraj Moravskoslezský, Olomoucký nebo Pardubický. Nejhorší situace je pravděpodobně na Chrudimsku a Svitavsku. Nejvíce postiženou obcí bude pravděpodobně Pustá Rybná, kde bylo zatopeno několik domů, sklepů i garáží.

Na Chrudimsku zase museli evakuovat hasiči domov důchodců a vylil se rybník. Kromě domova seniorů museli hasiči také evakuovat obce Vápenný Podol, Hrbokov a Licomělice. Kvůli silnému dešti se během neděle voda z polí a luk dostala do obce Počítky na Žďársku. Natekla do několika domů.

Na Pardubicku stála velká voda život 56letého muže. "Ležel ve vodě, která se řinula z polí nad obcí v odlehlé části, kde jsou i chaty. Na místě před námi zasahovala hlídka policie, ti využili veškeré dostupné prostředky, pána připojili na AED a začali s resuscitací, která trvala více než 30 minut. Lékař ale na místě konstatoval smrt. Na místě zůstala jedna dobrovolná jednotka,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí hasičů Jaroslav Gabriel.

Ve Vápenném Podolu a Hrbokově voda vystoupala do takové výšky, že se valila přes okna. "Zároveň z preventivních důvodů probíhá i evakuace obce Licomělice kvůli hrozbě protržení hráze rybníka," sdělil na Facebooku pardubický hejtman Martin Netolický. Na videu se můžete podívat, jak taková zkáza vypadá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy