Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Povinné respirátory místo roušek: Nesmí se ale nosit na blbečka nebo na Klause, varuje Flegr

Jaroslav Flégr
Zdroj: reprofoto CNN Prima News
Respirátory
Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a hromadné dopravě, což se některým lidem nelíbí. Na sociálních sítích si tak pokládají otázku, proč by měli platit za drahé respirátory, když si doma mohou ušít roušku. Případně nařízení by ale mělo své opodstatnění. "Hlavní rozdíl totiž spočívá v tom, že mnohem lépe chrání samotného člověka, který ho nosí," vysvětlil pro eXtra.cz biolog Jaroslav Flegr.

Rouška je sice prokazatelně vhodným opatřením, jak zabránit šíření koronaviru, oproti respirátoru má ale jeden zásadní rozdíl. Ústenka totiž chrání především ostatní lidi, ale už ne tolik svého nositele. Jinými slovy pokud jste nakažení, rouška zabrání tomu, abyste nemoc předali někomu jinému.

Naopak kvalitní respirátor certifikovaný v Evropské unii chrání velmi slušně nejen okolí, ale i člověka, který ho má nasazený. "Musí ho mít ovšem nasazený správně, tedy nikoli na blbečka (pod nosem), nebo dokonce na Klause (pod bradou)," vysvětluje parazitolog Jaroslav Flegr

Musí se nechat odležet

Podle Flegra je velkou výhodou fakt, že respirátory obvykle těsní lépe než roušky a nepřiléhají k ústům. "Takže si je člověk neposlintá, jejich nošení je tak pohodlnější a můžeme je také snáze nosit opakovaně. Stačí jich mít několik a po použití je nechat 5-7 dnů odležet, aby nachytané viry přestaly být infekční," radí známý vědec.

Flegr tak respirátor třídy FFP2 důrazně doporučuje. Zároveň vědec varuje před výběrem respirátorů s výdechovým ventilem. Pro ně totiž neplatí to samé, co pro ty klasické s filtrem. "Respirátory bez filtru na výdechovém ventilu vůbec nechrání lidi v okolí a jejich používání například ve veřejné dopravě by nemělo být podporováno," varuje Flegr.

S povinnými respirátory na některých místech by podle serveru TN.cz měla počítat i nová verze systému PES. Ta je nařizuje především na stadionech či v hledištích divadel. Fanoušci a diváci si tak nejspíš budou muset respirátor do budoucna pořídit.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy