Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Spor o povinné očkovaní. Fialova vláda ho nechce, Vojtěch to plánuje na březen

Vlastimil Válek
Zdroj: Profimedia
Povinné očkování

Povinné očkování proti koronaviru zřejmě nebude. Postavil se proti němu Anticovid tým příští vlády Petra Fialy. Podle něj je nejdůležitější nyní proočkovat zástupce bezpečnostních složek, policie, armády i zdravotníky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však připravuje vyhlášku, kdy by bylo povinné očkování platné už od března.

„Podporujeme očkování v bezpečnostních složkách, armádě, policii, ale i ve zdravotnictví a sociálních službách. Stanovisko chceme opřít o postoj jejich profesních organizací,“ uvedl v tiskové zprávě Anticovid tým nastupujících vládních koalic. Povinné očkování pro všechny ale odmítají.

Zatím ještě stále úřadující kabinet má na otázky kolem povinného očkování jiný názor. Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (ANO) připravuje vyhlášku, kdy by bylo povinné očkování platné od března, a to pro lidi nad 60 let a také vybraným profesím, jako jsou policisté, zdravotníci nebo hasiči.

Ministr se bojí vánočních svátků. „Diskutujeme nastupující Vánoce, jak zabránit tomu, že dojde k masivnímu šíření. Určitě budeme včas komunikovat, jak trávit vánoční svátky,“ řekl na tiskové konefernci. Vojtěch promluvil o blížícím se Mikulášovi. Ministr v demisi nedoporučuje, aby se odehrávaly návštěvy v rodinách. „To představuje riziko. Nesporně nepředpokládám, že by Mikuláš, čert a anděl nosili respirátory,“ dodal.

Omezené kapacity očkovacích míst

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) není pro povinné očkování, a to hlavně z důvodu omezených kapacit očkovacích míst a také, protože ho nelze vymáhat. Očkování chce nabídnout profesním skupinám, pokud o něj budou mít zájem.

„Na základě odborného stanoviska týmu profesora Chlíbka není Anticovid tým nové vládní koalice pro povinné očkování určené pro věkové skupiny. Ve strategii očkování je potřeba jasně upřednostňovat lidi, kteří aktuálně čekají na třetí dávku vakcíny. Pro zvládnutí současné situace pokládáme za klíčové, aby byli naočkováni co nejdříve,“ uvedl v tiskové zprávě Anticovid tým, v němž působí i Válek.

Podle Válka se budou kroky budoucí vlády odvíjet od situace v nemocnicích. Také je podle nich prioritou třetí dávka pro lidi, kteří na ni čekají.

Související články

Další články