Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Povinné očkování? K ničemu a ztratíme tisíce zaměstnanců, bojí se některé nemocnice a policie

Po Česku vznikají nová očkovací centra bez předchozí registrace.
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Povinné očkování je v posledních dnech často diskutovaným tématem a začíná se řešit i na vládě. Proti tomu se ale ozývají hlasité protesty. Například ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček míní, že případné zavedení povinného očkování zdravotníků proti covidu-19 by mělo jen minimální efekt. Obává se i toho, že by přišel o část pracovníků - uvedl to pro ČTK. Podobně to vidí i ředitel nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by pak mohlo kvůli povinnému očkování skončit až 10 tisíc policistů.

Ředitel jablonecké nemocnice je spíše proti zavedení povinného očkování. "Efekt by byl minimální. A v těch zásadních odpíračích by to vyvolalo ještě větší odpor. Samozřejmě by se pak také stalo, že nám část lidí nepřijde do práce. A my se bez nich neobejdeme," řekl dnes Němeček ČTK. Důvody pro odmítání očkování jsou podle něj u pracovníků nemocnice podobné jako u jiných lidí. "Obavy z vedlejších účinků, plánovaná těhotenství, nedůvěra k vakcíně a tak dále," řekl. V jablonecké nemocnici není očkováno zhruba 150 z 850 zaměstnanců, tedy zhruba 17 procent.

Neočkovaní pracovníci jablonecké nemocnice se v pravidelných cyklech testují, pozitivní byl zatím jeden člověk minulý týden. Spíše než povinné očkování by podle Němečka pomohlo dodržování základních pravidel. "To znamená roušky, mytí rukou, nechodit na hromadné akce a tak dále. To je ale asi nereálné, protože jsme Češi a my ta pravidla nedodržujeme. A to je jeden z hlavních důvodů, proč to u nás vypadá tak, jak to vypadá," dodal.

Odpůrci si najdou důvody

Za správné řešení nepovažuje povinné očkování ani Kalenský. "Odpůrci si najdou důvody, proč to nejde. Jinak obecně ve zdravotnické obci se spíš jedná o výjimky, že se někdo nenechá, ať už z důvodů předsudků nebo zdravotních," řekl dnes ČTK. V jilemnické nemocnici je nenaočkovaných zhruba 15 procent pracovníků. Za lepší variantu považuje Kalenský, pokud by vláda neočkované dokázala přesvědčit. "Říkal mi známý, který se vrátil z Ameriky, že tam mají obrovskou kampaň a lidé na očkování chodí, že je to přesvědčí. To je správná cesta. Když se začne něco povinně nařizovat, je k tomu a priori odpor," dodal Kalenský.

Jiné nemocnice jsou pro

Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák dnes uvedl, že je pro povinné očkování zdravotníků, sociálních pracovníků a také by zavedl povinné očkování pro lidi starší 50 let. "Jelikož nám na umělé plicní ventilaci leží 90 procent neočkovaných a blokují přístup zdravotní péče těm, kteří jsou disciplinovaní a očkovaní, tak jsem pro povinné očkování," řekl ředitel. Podle něj je v nemocnici 90 procent očkovaných lékařů a 80 procent očkovaných sester. "U nižšího zdravotního personálu jsme ale na 70 procentech. Kdyby byla proočkovanost vyšší, byla by nižší nemocnost a riziko přenosu," dodal Vajdák.

Povinné očkování zdravotníků podporuje také ředitel Městské nemocnice Ostrava Petr Uhlig. Upozornil ale na některé důsledky, které může způsobit. "I v našem zdravotnickém zařízení máme zaměstnance, kteří se neztotožňují s opatřeními tohoto typu. V případě povinného očkování reálně hrozí, že někteří nebudou moci bez očkování poskytovat péči, a tím bychom se dostali do ještě většího personálního problému. Před zahájením této povinnosti je nutné mít situaci legislativně připravenou k řešení," uvedl Uhlig.

Policie je proti

Povinná vakcinace se nelíbí ani policii. Ta by mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. K možnosti povinné vakcinace pro policisty, kterou stát zvažuje, to dnes na Twitteru uvedl policejní prezident Jan Švejdar. Povinné očkování policistů si nyní neumí představit, dodal.

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19, které je většinou dvoudávkové, dosud dostalo téměř 82 procent policistů a občanských zaměstnanců, oznámil Švejdar. "Za to jsem rád a považuji to za skvělý výsledek. Nejsem si ale jist, zda si policie může dovolit ztratit až 10.000 kvalifikovaných lidi, kteří očkování doposud odmítají," dodal pro ČTK.

O zavedení povinného očkování pro konkrétní profesní skupiny je podle Švejdara třeba diskutovat a vyjasnit si následky, které by to pro ně v praxi mohlo mít. "U Policie ČR si to v tuto chvíli nedovedu představit," dodal.

Povinné jen pro někoho

Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí, vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva. Podle Vojtěcha se uvažuje o zdravotnících a sociálních pracovnících, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) hovořil i o dalších státních zaměstnancích, jako jsou vojáci, hasiči nebo právě policisté. Vybrané profese a lidé nad 60 let by podle debaty ve vládní radě pro zdravotní rizika měli být úplně naočkovaní 1. února, řekl dnes Babiš.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy