Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Povinné nošení roušek nekončí, zpražili nadšení veřejnosti Hamáček s Vojtěchem

Povinné nošení roušek nekončí, zpražili nadšení veřejnosti Hamáček s Vojtěchem
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 10 fotografií
ZMĚNA
Když člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (50) oznámil, že od 18. května nebude s koncem nouzového stavu dál platit povinnost nosit na veřejnosti roušku, mnoho Čechů se začalo radovat. Jenže ministr vnitra a šéf štábu Jan Hamáček to hned dementoval, ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím nesouhlasí. „Je to politikaření, odborně pro roušky není důvod,“ reagoval Šmucler.

Nadšení

„Mělo by to být tak, že povinné nošení roušek skončí se dnem, kdy končí nouzový stav. Domluvili jsme se na tom na Ústředním krizovém štábu. Ten akceptoval to, co říkají vědci. Plošné nošení nemá smysl, maximálně v případech, jako je MHD,“ uvedl pro eXtra.cz MUDr. Roman Šmucler a nadchl tím spoustu Čechů.

Čtěte také: Kdy si konečně sundáme roušky?

Krocení vášní

Jenže ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček s tím nesouhlasí. „Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřením. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu,“ reagoval na Šmuclera.

Zmírnění pravidel

„Nošení roušek není vázáno na nouzový stav. Jedná se o jedno z nejdůležitějších opatření, které jsme přijali. V době rozvolňování opatření, kdy se lidé začínají více potkávat, mají roušky ještě větší význam,“ dodal pak pro Idnes Adam Vojtěch Nicméně řada lékařů opravdu říká, že nošení roušek spíš obyvatelstvo opravdu obtěžuje, než aby mu skutečně pomáhalo a jejich význam je spíš symbolický.

Podle Vojtěcha o povinnosti nosit roušky budou teprve jednat epidemiologové v čele s Rastislavem Maďarem Ten už v dubnu uvedl, že podle něj dojde k mírnému uvolnění pravidel pro roušky nejdříve v červnu.

Čtěte také: Epidemiolog Maďar varoval, že roušky budou nejspíš i v létě

Politikaření

Šmuclera reakce ministrů zklamala.

„Odborně není, co řešit. Zbytek je politika. Ústřední krizový štáb řešil konec plošného stavu, ale ukončení musí schválit někdo jiný. Věřím, že se to stane, ale osobně to už dál neovlivním a už vůbec nerozhodnu,“ doplnil k vyjádřením politiků šéf zubařů.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy